کد خبر: 3746087
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
گروه فرهنگی- همزمان با دهه اول محرم و فرا رسیدن ایام عزاداری امام الحسین(ع)، بسته کتابشناسی شامل پنج عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان و 19 عنوان کتاب برای بزرگسالان جهت آشنایی با سبک و سیره امام حسین(ع) منتشر شد.

24 عنوان کتاب برای آشنایی با سیره امام حسین(ع) منتشر شدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی انتشارات آستان قدس رضوی، به‌نشر نخستین بسته کتابشناسی به مناسبت ایام عزاداری امام حسین(ع) را منتشر کرد. بنابراین گزارش همزمان با دهه اول محرم و فرا رسیدن ایام عزاداری امام الحسین(ع) بسته کتابشناسی شامل پنج عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان و 19 عنوان کتاب برای بزرگسالان جهت آشنایی با سبک و سیره امام حسین(ع) منتشر شد.

کتاب «یک دختر بی‌گوشوار» اثر «شاهین رهنما» است. وی در این اثر مجموعه‌ای از اشعار مذهبی را برای نوجوانان گروه سنی «د» و «ه» سروده است که در این سروده‌ها وقایع عاشورا به تصویر کشیده شده است. به‌نشر چاپ اول این اثر 24 صفحه‌ای مصور رنگی را در قطع وزیری کوتاه و به قیمت 52 هزار ریال منتشر کرد. 

جلد پنجم از مجموعه «یک نفر تو را دوست دارد»، با نام «امام حسین(ع)» به قلم علی باباجانی، هم دیگر کتاب پیشنهادی به‌نشر برای مخاطبان نوجوان است. این کتاب، داستان‌هایی برگرفته از احادیث امام حسین(ع) است؛ چاپ اول این اثر سال 95 در قطع وزیری کوتاه منتشر و با قیمت 65 هزار ریال وارد بازار شد.

«مهمان کوچک» هم پنجمین جلد از مجموع «قصه‌های شیرین از زندگی معصومان(ع)» است که «مسلم ناصری» به عنوان نویسنده در آن، قصه‌هایی از زندگی امام حسین(ع) را برای مخاطبان کودک و نوجوان روایت می‌کند. این اثر در قطع خشتی چاپ شده و به قیمت 32 هزار ریال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

«امام حسین(ع)» از مجموعه «با علی یا علی» به قلم «فریبا کلهر» دیگر کتاب پیشنهادی است؛ نویسنده در این اثر که از سری کتاب‌های «پروانه» به‌نشر است، داستان‌هایی را برای نوجوانان روایت می‌کند که برگرفته از احادیث امام حسین(ع) است؛ علاقه‌مندان می‌توانند این اثر را که در قطع وزیری منتشر شده به قیمت 65 هزار ریال تهیه کنند.

«بچه‌های عاشورا» پنجمین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای گروه سنی کودکان و نوجوانان است؛ «طاهره ایبد» به عنوان نویسنده در این مجموعه کتاب چهار جلدی با عناوین جنگجوی کوچک، شمشیر و اسب زخمی، از غریبه‌ها می‌ترسم و اسیران کوچک تلاش دارد تا با به صورت داستانی واقعه عاشورا را برای کودکان بازگو کنند.

«ادعیه و اعمال محرم و صفر» نخستین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای گروه سنی بزرگسالان است؛ این کتاب نخستین جلد از مجموعه هفت جلدی «ادعیه و اعمال ماه‌های قمری» در قطع جیبی است که بتول احمدی آن را بازنگری کرده است.

«قصه‌های روضه» هم عنوان کتابی به قلم «بیژن شهرامی» و دربردارنده قصه‌های کوتاه از اصحاب و مجالس روضه‌خوانی است که در قطع رقعی و با قیمت 100 هزار ریال منتشر شده است.

«حکمت‌های حسینی» و «سیره حسینی» هم عنوان دو کتاب از حجت‌الاسلام جواد محدثی از مجموعه‌های «راه زندگی» و «چراغ راه» است که برای آشنایی با سبک و سیره امام حسین(ع) پیشنهاد می‌شود.

«رأس الحسین» عنوان کتابی به قلم «حسين عبدالاميرالنصراوي» است که «سيدعلي مرتضوی» آن را ترجمه کرده؛ این اثر با وجود مختصر بودنش، خواننده را از زمان شهادت تا دفن همسفر می‌سازد. سفری که از کربلا شروع می‌شود و با دفن سر مبارک همراه با پیکر امام حسین(ع) در کربلا به پایان می‌رسد.

«پاسخ به 26 شبهه وهابیت درباره قیام امام حسین(ع) و عزاداری برای ایشان» هم دیگر کتاب این بسته مطالعاتی است که توسط «هشام صیمری» نگارش شده و سردار شهابی آن را به فارسی برگردانده است؛ این کتاب که به صورت پرسش و پاسخ و استناد به منابع روایی معتبر و مدارک اسلامی نوشته شده است. اين كتاب علاوه بر روشن ساختن ارزش‌هاي فردي و اجتماعي واقعة كربلا بر اساس روايات و مدارك اسلامي اهل شيعه و سنت، به پرسش‌هاي شبهه‌انگيزي كه در مورد امام حسين(ع) پاسخ مي‌دهد.

«خطبه‌های آتشین» کتابچه‌ای است که توسط «محمدمهدی آجیلیان مافوق» ترجمه شده است و در کنار متن عربی، به ترجمه خطبه‌های حضرت زینب(ع) و امام سجاد(ع) در کوفه، شام و مدینه پس از واقعه عاشورا می‌پردازد.

«منظومه عشق» نیز کتاب شعری سروده «سیدرضا مؤید» است که در هفت فصل، علاوه بر شرحی از یاران شهادت طلب امام حسین(ع)، اشعاری در رثای آنان به نشانه مهر و محبت نسبت به آنان دارد.

کتاب «امام حسين(ع) شهيدِ فرهنگِ پيشروِ انسانیت» توسط «علامه محمدتقي جعفري» نوشته شد. او در این کتاب کوشیده است با تکیه بر برهان‌های بدیهی و واضح اثبات کند که اهل‌بیت(ع) هرگز نباید از جایگاه سازنده خود به مرتبه پایین کشیده شوند.

«مصباح‌الهدی» نیز دیگر کتاب شعر این بسته مطالعاتی است که توسط «محمدجواد غفورزاده(شفق)» سروده شده و حاوی مجموعه‌ای از پیام‌های روشنی‌بخش امام حسین(ع) است.مجموعه «این حسین کیست؟» هم دیگر اثر محمدجواد غفورزاده(شفق) است که در این بسته پیشنهادی جای گرفته است.

مجموعه 3 جلدی «بر آستان ارادت» شامل مصیبت‌نامه و اشعار محرم است که «جواد قربان‌پور» آن‌ها را گردآوری کرده است. مخاطب در کتاب «نیایش امام حسین(ع) در صحرای عرفات» به قلم «علامه محمدتقی جعفری» با زبان امام حسین(ع) همراه می‌شود.

«امام حسین(ع)» از مجموعه «قصه‌های زندگانی چهارده معصوم(ع)» توسط «نجواد نعیمی» نگاشته شده است و در این اثر 10 قصه از زندگی امام حسین(ع) برای مخاطبان روایت می‌شود. «بهار بی‌خزان» مجموعه اشعار و مجموعه مدایح و مراثی در منقبت ائمه(ع) دیگر کتاب پیشنهادی به‌نشر است.

مجموعه کتاب «چهارده اختر تابناک» به قلم «احمد احمدی بیرجندی» نیز در این بسته کتابشناسی جای گرفته که به بررسی مهم‌ترین مقاطع از زندگی ائمه(ع) می‌پردازد. نثر روان، استفاده از منابع معتبر، استنادات تاریخی صحیح، تحلیل‌های عالمانه و به‌کارگیری چاشنی شعر در میان مطالب، از ویژگی‌های این اثر است.

«سبوی کربلا» نوشته «حسین ترکمانیان» هم کتاب مؤثری برای آشنایی با سیره امام حسین(ع) است که این اثر به نوعی تجلی عاشورا در شعر معاصر پس از انقلاب به شمار می‌رود. مؤلف در نگارش این کتاب سعی داشته تا جلوه‌هایی از قیام امام حسین(ع) و تأثیر آن را بر شعر معاصر پس از انقلاب نشان دهد.

«پیام عاشورا» گزیده ارزشمندی از سخنان «آیت‌الله محمد فضل‌الله» است که بسیاری از پیچیدگی‌های حادثه عظیم عاشورا را در تمام ابعاد گشوده و توانمندی و قدرت آن را در حضور ژرف تاریخ اسلام برای این امت بیان می‌کند. «سوگنامه حسینی» به قلم «عبدالحسین شرف‌الدین» آخرین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای آشنایی با سبک و سیره امام حسین(ع) است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: