کد خبر: 3746092
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸
گروه هنر ــ نمایشگاه هنر مفهومی «بچه‌های آسمان» یادمان کودکان مظلوم یمن و افغانستان در پی جنایات اخیر رژیم سعودی عصر امروز سه‌شنبه 20 شهریور در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ در مراسم گشایش نمایشگاه «بچه‌های آسمان» به شکل تلفیقی و با استفاده از قطعات شعر، عکس و برخی از اقلام نمادین سعی در پرداختن به جنایات آل سعود در دو کشور یمن به شکل مستقیم و افغانستان به شکل غیرمستقیم و با تربیت نیروهای تروریستی همچون طالبان دارد، محسن مؤمنی‌شریف؛ رئیس حوزه هنری نیز حضور داشت.

ایده برپایی این نمایشگاه به عهده گروه ایده‌پردازان حوزه هنری انقلاب اسلامی استان خراسان رضوی بوده است که علی شهبازی آن را اجرا کرده است.

در پیشانی این نمایشگاه نوشته‌ای نصب شده است که در آن  آیه 221 سوره مبارکه شعرا خودنمایی می‌کند، با این ترجمه که «و آنان که ظلم و ستم کردند به زودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی و دوزخ انتقامی بازگشت می‌کنند».

گشایش نمایشگاه هنر مفهومی «بچه‌های آسمان» در نگارخانه عالی حوزه هنری

در بخش دیگری از این نوشته آمده است: «بیست و چهارم مردادماه گذشته در منطقه دشت برچی کابل افغانستان یک عامل انتحاری به مرکز آموزشی حضرت مهدی موعود(عج) که متعلق به شیعیان افغانستان است، حمله می‌کند  که در این حادثه فجیع تروریستی بیش از 48 دانش‌آموز دختر و پس در حالی که هیچ گناهی نداشتند و تنها جرمشان کسب علم بود، به خاک و خون کشیده می‌شوند...

ائتلاف سعودی  با حمایت امریکای جنایتکار در طول چهار سال جنگ یمن بارها ادعا کرده است که جنگنده‌هایش در حملات هوایی خود همه احتیاط‌های لازم را برای هدف قرار ندادن غیرنظامیان  به کار می‌گیرند، اما فهرست زیادی از این حملات هوایی علیه یمن وجود دارد که طی آن جنگنده‌های سعودی بیمارستان‌ها، بازارها، مدارس، مجالس ترحیم و مراسم شادی مردم یمن را بمباران کرده‌اند...»

در کنار حدود 30 عکسی که در این نمایشگاه از صحنه‌های مختلف جنایات آل سعود در قبال کودکان و مردم بی دفاع یمن و افغانستان به گزین و به نمایش درآمده است، کوله پشتی مدرسه با رنگ آبی  و اغلب خاک آلود که روی آن نوشته شده است «یونیسف» آویزان شده است که قطراتی از خون نیز بر روی آنها چکیده است. در قسمت پایینی هر عکس نیز عکس‌نوشتی در قالب شعر سپید یا نثر توسط حمید سلطان‌آبادیان نوشته شده است که قرابت معنایی با محتوای عکس‌ها دارد.

گشایش نمایشگاه هنر مفهومی «بچه‌های آسمان» در نگارخانه عالی حوزه هنری

در بخش دیگری از این نمایشگاه و در قالب هنر چیدمان و ویدئوآرت، صحنه‌ای از یک کلاس درس با صندلی و نیمکت‌های شکسته و سقف فروریخته طراحی شده است که با استفاده از پروجکشن صحنه‌هایی مستند از حمله به آن مرکز آموزشی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان به منظور بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا 7 مهر هر روز از ساعت 9 تا 18 به نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری مراجعه کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: