کد خبر: 3746110
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
گروه معارف ــ مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه منبر باید از رسانه یک‌سویه به رسانه دوسویه تبدیل شود، عنوان کرد: سخنرانان و مداحان پس از اتمام منبر و مداحی، پای صحبت‌ و انتقادات مخاطبان خود نیز بنشینند.

منبر رسانه‌ای دو سویه شود

به گزارش ایکنا از همدان، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید مجتبی حسینی یمین، مدرس حوزه و دانشگاه، سه شنبه، ۲۰ شهریور ماه در نشست تخصصی مبلغین هیئت امنا و خادمین امامزادگان و بقاع متبرکه استان همدان اظهار کرد: اولین و مهمترین وظیفه مبلغین و مداحان، پاسخ گویی به شبهات است.
وی با بیان اینکه دهه اول محرم بهترین فرصت تبلیغ است افزود: از دیدگاه امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و استاد مطهری، ۹ آسیب مهم هیئات، منبر‌ها و مداحان را تهدید می‌کند که از این بین می‌توان به «عدم فهم زمانه» اشاره کرد.
حجت‌الاسلام حسینی یمین اضافه کرد: وسیله هدایت هر زمان مخصوص آن زمان است ممکن است کتابی در یک زمان وسیله هدایت مردمان آن عصر باشد و در زمانی دیگر همان کتاب موجب گمراهی انسان شود.


گریه هدف نیست؛ وسیله‌ای است برای قرب الی الله
وی با بیان اینکه منبر باید از رسانه یک سویه به رسانه دو سویه تبدیل شود ادامه داد: سخنرانان و مداحان نه تنها باید منطبق بر زمان و نیاز‌های روز جامعه باشند بلکه پس از اتمام منبر و مداحی، پای صحبت‌ و انتقادات مخاطبان خود نیز بنشینند.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: «مزاح گویی»، «عدم تبلیغ عملی» و «دوری از دلالی و معامله» از دیگر آسیب‌هایی است که حوزه مداحی و سخنرانی ما را تهدید می‌کند بسیاری افراد رسما کار منبر و مداحی خود را به یک معامله و دلالی تبدیل کرده اند که این خود جای تأسف بسیار دارد.
وی با بیان اینکه هدف وسیله را توجیه نمی‌کند گفت: برای رسیدن به هدف مقدس؛ نمی‌توان از گریه برای اهل بیت و بهره گیری از روش‌های نامقدس همچون دروغ و صحیت‌های غیر مستند بهره مند شد.
حجت‌الاسلام حسینی یمین عنوان کرد: «اختلافات مذهبی»، «تعرض و بدگویی» و «مجلس گرم کردن» با خطاب به مخاطبان خود مبنی بر گریه با صدای بلند از دیگر آفاتی است که سخنرانان ومداحان ما را تهدید می‌کند.
وی با اشاره به اینکه گریه هدف نیست ابراز کرد: همانگونه که امام خیمنی(ره) فرمودند، «امام حسین( ع) نیازی به گریه ما ندارد و این گریه نیز فی نفسه کاری از پیش نمی‌برد، گریه وسیله‌ای است برای قرب الی الله».
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: