کد خبر: 3752723
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
گروه سلامت ــ دکتر کیوان مزدا، پزشک نیکوکار ایرانی و رئیس بخش ارتوپدی اطفال بیمارستان روبرت دوبره پاریس دار فانی را وداع گفت.

دکتر کیوان مزدا جراح نیکوکار و بنام دنیا درگذشتبه گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران،‌ دکتر کیوان مزدا، پزشک نیکوکار ایرانی و رئیس بخش ارتوپدی اطفال بیمارستان روبرت دوبره پاریس دار فانی را وداع گفت.

دکتر مزدا در فرانسه بزرگ شد و در جراحی ارتوپدی و ستون فقرات از مطرح‌ترین افراد دنیا شد، اما هیچ‌گاه هموطنان خود را فراموش نکرد. در ۱۱ سال گذشته دکتر مزدا و تیم وی بدون هیاهو و با دلی مملو از عشق، به ایران می‌آمدند و فرزندان بی‌بضاعت این سرزمین را رایگان عمل می‌کردند. وی در طول این مدت جراحان بسیاری را آموزش داد که در سراسر ایران مشغول به درمان بیماران هستند.

دکتر کیوان مزدا در ۳۱ مرداد ۱۳۲۸ در شهر آبادان به دنیا آمد و از هفت سالگی در فرانسه بزرگ شد. وی رشته پزشکی جراحی ارتوپدی و فلوشیپ جراحی ستون فقرات را در پاریس آموخت و به‌ واسطه هوش و پشتکار فوق‌العاده از مشهورترین جراحان ستون فقرات دنیا شد.

تکنیک خاص و ابداعی دکتر مزدا در اصلاح انحراف‌های ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می‌شود و با این تکنیک منحصربه‌فرد امکان عمل‌های پیچیده ستون فقرات به وجود آمد.

دکتر مزدا از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را در مؤسسه زنجیره امید ایران آغاز کرد. وی هرسال چهار بار برای ویزیت رایگان کودکان بی‌بضاعت و با بیماری‌های پیچیده به ایران می‌آمد و سالی دو بار با تیم خود جهت عمل‌های جراحی به ایران سفر می‌کرد و عمل‌های جراحی را در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان موقوفه نورافشار انجام می‌داد.

در طول این ۱۱ سال، در کنار فعالیت درمانی، فعالیت‌های علمی و آموزشی دکتر مزدا ادامه داشت و جراحان ستون فقرات زیادی به‌ واسطه ایشان تربیت شدند. مرحوم مزدا معمولاً در سکوت خبری و بدون هیاهو با تیم خود به ایران می‌آمد و کودکان بی‌بضاعت این کشور را عمل می‌کرد و به کشور فرانسه بازمی‌گشت. در آخرین سفر خود به ایران در شهریور سال جاری، 28 کودک توسط ایشان و تیمشان تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

دکتر مزدا در هفته آخر شهریورماه سال ۹۷ بعد از یک جلسه فشرده کاری در پاریس، دچار حمله قلبی شد و به کما فرورفت و در ۱۱ مهرماه، چشم از جهان فروبست و با توشه‌ای از دعای خیر کودکان نیازمند به جهان آخرت سفر کرد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

انتهای پیام

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
مینا رحمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۴ - ۰۴:۳۳
0
0
من از صمیم قلبم غصه دارم ، آدم هایی با این دل دریایی ک وقتی از دست شون می دیم انگار عضوی از خانواده مون بوده و چی می ش گفت جز این ک براش بهترین دعاها رو بدرقه ی راهش کنیم ، بزرگ مردی ک درس بزرگی ب ما می ده ...
امیدوارم الگوی زندگی من باشن امثال آدم هایی مثل پروفسور مزدا ک همیشه زنده هستن ...
مـــــــــــــحـــــــــــــمـــــــــــــــد امین توفـــــــــــــــــــــــــــــــیقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۶ - ۰۲:۲۲
0
0
"خـــــــــــــــــــــــــــــداوندمتــــــــــــــــــعال" بیــــــــــــــــــــــــــــامرزد ایشان را
روحـــــــــــــــــــــــــش شـــــــــــــــــــــــــا د
همنشین امامان و پیامبران(علیهم سلام) باشد
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۹ - ۰۲:۱۶
0
0
من قبلا درمستندمهاجران۱۵ سال پیش برنامه ایشون رادیدم حالاباخبرفوت بسیاربسیارناراحت شدم تسلیت به جامعه ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: