کد خبر: 3754334
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
طبق بررسی‌های ایسپا اعلام شد:
گروه جامعه ــ طرح نظرسنجی «بررسی مسائل روز کشور از منظر افکار عمومی مردم ایران» با پرسشگری از هزار و 128 نفر از سوی ایسپا به شیوه تلفنی انجام و 85 درصد پاسخگویان پاسخ دادند که حداقل یک شب در مراسم عزاداری دهه اول محرم شرکت کرده‌اند.

به گزارش ایکنا؛‌ طرح نظرسنجی «بررسی مسائل روز کشور از منظر افکار عمومی مردم ایران» با پرسشگری از هزار و 128 نفر از افراد بالای 18 سال به بالای کشور در روزهای دوم و سوم مهرماه سال جاری، از سوی ایسپا به شیوه تلفنی انجام شد.

در بخشی از طرح مذکور از پاسخگویان پرسیده شده است: «آیا شما در مراسم عزاداری دهه اول محرم شرکت کردید؟» 85 درصد پاسخگویان حداقل یک شب در مراسم عزاداری دهه اول محرم شرکت کرده‌اند. در این میان 15 درصد شرکت نکرده‌اند. با توجه به نتایج نظرسنجی ایسپا در سال 94 با اندازه نمونه چهار هزار و 390 نفر که به روش مصاحبه حضوری در سطح کشور اجرا شده بود نیز 85.3 درصد پاسخگویان اعلام کرده بودند در مراسم دهه اول محرم حضور داشته‌اند.

محور بعدی نظرسنجی در مورد دیدگاه مردم در خصوص محتوای مراسم عزاداری در کشور ما بود که با این سؤال مورد بررسی قرار گرفته بود: «به نظر شما آیا محتوای مراسم عزاداری در کشور ما توانسته است واقعیت عاشورا و پیام آن را منعکس کند یا خیر؟»

50 درصد پاسخگویان معتقدند محتوای مراسم عزاداری توانسته واقعیت عاشورا و پیام آن را منعکس کند. 34 درصد گفته­‌اند که عزاداری­‌های کشور ما واقعیت عاشورا و پیام آن را منعکس نمی­‌کند و 16 درصد نیز در این خصوص اظهارنظر نکرده­‌اند. در بین افرادی که در مراسم دهه اول محرم حضور داشته‌اند 54.6 درصد و در بین افرادی که در مراسم شرکت نکرده‌اند 24.6 درصد معتقدند عزاداری­‌های کشور توانسته واقعیت عاشورا و پیام آن را منعکس کند.

ارزیابی مردم از محتوای سخنرانی‌های صدا و سیما در ایام محرم/ چند درصد مردم در مراسم عزاداری شرکت کردند؟

بنابر این‌ گزارش، طبق نتایج نظرسنجی سال 94 ایسپا، نزدیک به 45 درصد پاسخگویان معتقد بوده‌اند محتوای مراسم عزاداری در کشور توانسته است واقعیت عاشورا و پیام آن را منعکس کند. در مجموع می‌توان گفت در مقایسه با سال 94 باور به اینکه محتوای مراسم عزاداری در کشور توانسته است واقعیت عاشورا را منعکس کند پنج درصد افزایش داشته است.

در سؤالی دیگر در خصوص عملکرد صداوسیما از پاسخگویان پرسیده شده است: «محتوای سخنرانی­‌های پخش شده در صداوسیما در ماه محرم را چگونه ارزیابی می­‌کنید؟» از بین افرادی که برنامه‌های صداوسیما را دیده‌اند 65.8 درصد معتقدند محتوای سخنرانی‌های پخش شده در صداوسیما در ماه محرم خوب بوده است و 20.4 درصد نیز آن را ضعیف ارزیابی کرده‌اند و 13.7 درصد ارزیابی متوسط داشته‌اند. لازم به ذکر است 36.5 درصد پاسخگویان نیز اعلام کرده‌اند برنامه‌های صداوسیما را ندیده‌اند که این میزان با توجه به نظرسنجی سال 94 ایسپا که 15.3 درصد بوده است بیش از دو برابر رشد داشته است. همچنین از بین افرادی که در سال 94 برنامه‌های صداوسیما را تماشا کرده‌اند 65.3 درصد معتقد بوده‌اند محتوای سخنرانی‌های پخش شده در صداوسیما در ماه محرم خوب بوده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: