کد خبر: 3754871
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷
در آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن وزارت بهداشت عنوان شد؛
گروه سلامت ــ در نخستین آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش‌های هنری، ادبی و فناوری، بر اهمیت قرآن در سلامت روحی و روانی مردم تأکید شد.
اهمیت قرآن در سلامت اجتماعی و روحی/تقدیر از 60 تقدیر برگزیده بخش هنری جشنواره قرآن و عترتبه گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا، به محل بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش واقع در مجتمع زیباکنار استان گیلان، نخستین آیین اختتامیه این مسابقات شب گذشته با حضور نماینده ولی فقیه در این استان و معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با قرائت مصطفی حسینی قاری بین‌المللی کشورمان آغاز شد، شاهرخ یوسف‌زاده چابک، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه میزبانی این جشنواره افتخاری بزرگ پس از ۲۲ سال است که نصیب دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌شود، گفت: این دانشگاه بیش از بیست هزار کارمند ۸ دانشکده و ۲۶ بیمارستان،۹۴ مرکز جامع روستایی و ۹۶ مرکز شهری دار، و افتخار این را دارد که برای اولین بار طرح تحول سلامت در این استان آغاز شد.
وی بیان کرد: آسایش روحی و روانی انسان‌ها جنبه مهمی است که قرآن به آن پرداخته و از انسان به عنوان خلیفه‌الله یاد کرده و ضمن نشان دادن راه، او را از وسوسه‌هایی که در انتظار اوست حفظ می‌کند. رضای الهی آن چیزی است که موجب می‌شود انسان به آرامش برسد.
یوسف‌زاده چابک بیان کرد: یاد خدا چیزی است که انسان را به آرامش می‌رساند. همچنین قرآن بر سلامت اجتماعی نیز تأکید دارد، اجتماعی بودن نیز بخشی از آرامش و سلامت روحی انسان‌هاست. انسان غیراجتماعی سالم نیست و قرآن هم به اجتماعی بودن انسان تأکید دارد.
وی با اشاره به برنامه‌های ۱۰ ساله علمی دانشگاه گیلان بیان کرد: به مواردی که قرآن در مورد رستگاری انسان‌ها بیان کرده نیازمندیم و باید از آن‌ها استفاده کنیم تا به رستگاری برسیم.
در ادامه این مراسم آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، با بیان اینکه قرآن در طول قرن‌ها توانسته است تأثیر شگرفی بر زندگی انسان‌ها بگذارد، گفت: در دنیایی که امروز رشد علمی زیادی داشته و در مسیر فتوحات عظیم قدم برداشته، قرآن بر تارک زندگی بشر می‌درخشد و هر روز جنبه‌های تازه‌ای از آن روشن می‌شود.
وی افزود: قرآن کتابی است که اندیشمندان دنیا و مسلمان در تلاش‌اند، آیاتی را که برای راهنمایی انسان فرستاده شده تبیین کنند، اما معاندان می‌کوشند که این رشته را بگسلانند. همچنین پیامبر اسلام توانست در پناه این کتاب فتوحاتی داشته باشد، چنان‌که بسیاری از مردم جهان امروز در سایه آن زندگی کنند.
فلاحتی بیان کرد: با توجه به اینکه بیش از هزار سال از زندگی مسلمانان در زیر سایه قرآن می‌گذرد، هنوز زاوایای بسیاری از آن برای ما روشن نشده، در حالی که بسیاری از غیرمسلمانان بهره‌هایی از آن می‌برند که ما نبرده‌ایم و فقط به بخش‌هایی از آن توجه می‌کنیم که به ما توصیه شده است؛ مانند تلاوت که پیامبر(ص) آن را به امام علی(ع) توصیه می‌کرد.
وی ادامه داد: اگر قرآن با زندگی ما عجین شود، همانند قرون اول اسلامی شاهد تمدن‌سازی دیگری خواهیم بود، در حالی که نگاه به قرآن نگاهی نیست که قرآن و اولیا الهی طلب می‌کنند. قرآن کتابی علمی نیست، بلکه قرآن کتاب هدایت بوده و بشر را از حضیض ذلت به اوج معرفت و تعالی انسانی می‌رساند و این تعالی از اهداف اولیای الهی به ویژه حضرت علی(ع) است.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان یادآور شد: امام خمینی(ره) روابط سیاسی در معادلات جهانی را با قرآن تغییر داد، زمانی که جامعه مسلمانان درصدد تمدن‌سازی اسلامی بودند شاهد رخداد دیگری بودیم.
فلاحتی تصریح کرد:لازم است بر انسان مسلمان که بر عهد خود با خدا برای تلاوت قرآن عمل کند تا دچار نسیان نشود و در آن تدبر کند. همه انسان‌ها که در ساحت علم به سر می‌بر‌ند باید خود را در سایه قرآن قرار بدهند، مانند اولیای الهی باشند و اگر انسان قرآن را تلاوت کند، ولی به آن عمل نکند در مسیر نادرستی گام برداشته است. باید تلاش کنیم که تمام رفتارهایمان در ساحت قرآن باشد.
به گزارش ایکنا، در این همایش از ۶۰ برگزیده بخش هنری و نفرات نخست تا سوم رشته‌های هنری و فناوری پی‌نما، نمایش تئاتر صحنه، خوشنویسی، تذهیب، طراحی پوستر، عکاسی، فیلم کوتاه، معرق، منبت و نقاشی در سه رده اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تقدیر شدند.
همچنین در این مراسم دانشجویان خوزستانی حاضر در مراسم در اقدامی خودجوش با گرفتن پلاکاردی در دست از حرکت‌های مزدورانه و تفرقه‌افکنانه جمعی از ایادی استکبار در این استان اعلام برائت کرده و ضمن خواندن سرودی با آرمان‌های امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.
از نکات شاخص این مراسم می‌توان به قرائت ممتاز سیدمصطفی حسینی، قاری بین‌المللی، کشور اشاره کرد که با تلاوت خود حاضران را به وجد آورد.
مرحله نهایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت (ع) وزارت بهداشت روز‌های ۱۸ تا ۲۱ مهر ماه با حضور بیش از هزار استاد، کارمند و دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مجتمع زیباکنار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: