کد خبر: 3755046
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱
مونسان:
گروه فرهنگی ـ معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هنر حافظ در غزل پیوند عینی جامعه بود، گفت: غزل حافظ نوعی بدیع در ادبیات فارسی و در معنا و نفس جدید بود چون هم عارفانه بود و هم عاشقانه.

هنر حافظ در غزل پیوند عینی جامعه بود

به گزارش ایکنا از فارس، علی‌‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور شامگاه پنج‌شنبه، 19 مهرماه در مراسم یادروز حافظ که در جوار آرامگاه خواجه اهل راز برگزار شد، گفت: یادروز حافظ فرصتی بی‌بدیل است تا دیگر بار در اندیشه‌های ژرف این شاعر برجسته ایران و جهان و در بحث ادبا، فرهیختگان و حافظ پژوهان بنشینیم و دریچه عقل و دل را از پرتوی انوار درخشان اندیشه و تفکر والای او سیراب کرده و ریزه‌خوار سفره معرفت و عشق شویم.
وی با بیان اینکه روح بلند پرواز شاعر ایرانی اسیر زمین و زمینیان نیست، افزود: غزل برای حافظ راهی بود تا ناخوشی‌های زمانه و درد دل‌های خود را از دنیا ابراز کند.
مونسان با تصریح اینکه هنر حافظ در غزل پیوند عینی جامعه بود، گفت: غزل حافظ نوعی بدیع در ادبیات فارسی و در معنا و نفس جدید بود چون هم عارفانه بود و هم عاشقانه پس می‌توان گفت حافظ شعری نو آفرید.
معاون رئیس جمهور یادآور شد: گوته خود را تحت تأثیر و شیفته آزاداندیشی حافظ می‌داند و می‌گوید هر کسی یک بار حافظ را بشناسد در کل زندگی از او دست بر نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه اکنون بیش از 600 سال از مرگ او می‌گذرد اما اشعار و اندیشه‌های حافظ در همه جای جهان مطرح است، گفت: حافظ شاعری آزاداندیش و وارسته است که خود را از وابستگی رهانیده است و اشعار او چون از دل برآید لاجرم بر دل می‌نشینید و بر نه تنها دل مردم ایران بلکه بر دل تمام مردم دنیا می‌نشیند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: