کد خبر: 3759356
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
گروه اجتماعی ـ سرپرست جهاد دانشگاهی واحد چهارمحال و بختیاری گفت: سلول‌هاي بنيادين خون بندناف نوزاد برای درمان محدوده وسيعی از بيماری‌هاي مزمن و حاد در حال احصـا و ذخيره‌سـازی است.

بانک خون بندناف، تدبیری برای آینده

سیروس رضایی، سرپرست جهاد دانشگاهی واحد چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: به دنبال کسب نتایج ارزشمند در درمان بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی، تشکیل بانک‌های نگهداری خون بند ناف مورد توجه قرار گرفت به نحوی که امروزه بانک‌‌های متعددی جهت ذخیره سازی آن در سراسر جهان راه‌اندازی شده است.
رضایی در خصوص بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند، تصریح کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.
وی افزود: بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف نوزاد قابل درمان هستند شامل اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH)، لوسمی حاد، AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد، لوسمی مزمن، CML، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین است.
رضایی در ادامه با اشاره به اینکه بیش از دوهزار نفر، مشاوره‌های رایگان مرکز سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان واحد جهاد دانشگاهی استان را دریافت کرده‌اند، گفت: تاکنون حدود 300 نمونه خون بند ناف در سطح استان جمع‌آوری و به تهران ارسال شده است که پس از طی آزمایشات مختلف این نمونه‌ها فریز شده‌اند.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه زمان عضويت فرآيند احصاء خون جهت فریز از هفته 36 بارداری انجام مي‌شود و اين فرصت تنها يك‌بار در زندگي آن هم در بـدو تولد نوزاد اتفاق مي‌افتد، تصریح کرد: خانواده‌های متقاضی می‌توانند به دفتر نمايندگي بانك سلول‌های بنیادی خون بند ناف رويان، مستقر در كلينيك هاجر(س) شهركرد که توسط جهاددانشگاهي استان راه اندازی شده است مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز آماده ارائـه اطلاعات تکمیلی و مشاوره رايگـان همه روزه از ساعت 8 صبح لغايت 16 عصر هم به صورت حضوری و هم از طريق تماس با شماره تلفن 32253315-038 و وب سايت http://bank.jdchb.ac.ir است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: