کد خبر: 3761668
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
گروه اقتصادی - در حالی که نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در بهار امسال ۲۲.۸ درصد اعلام شده بود، اما مرکز آمار ایران در تازه‌ترین آمار‌های خود این نرخ را در تابستان امسال ۱۳.۹ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، به نقل از روابط عمومی استانداری استان، کاهش نرخ بیکاری ۸.۹ درصدی بیکاری استان درحالی است که اجرای طرح‌های اشتغالزایی از نظر کارشناسان راهکاری مناسب برای کاهش نرخ بیکاری عنوان شده است و این امر تصمیمی است که نیازمند تداوم و برنامه‌ریزی‌های متناسب با آن است.به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، به نقل از روابط عمومی استانداری استان، کاهش نرخ بیکاری ۸.۹ درصدی بیکاری استان درحالی است که اجرای طرح‌های اشتغالزایی از نظر کارشناسان راهکاری مناسب برای کاهش نرخ بیکاری عنوان شده است و این امر تصمیمی است که نیازمند تداوم و برنامه‌ریزی‌های متناسب با آن است.
در آستانه یکمین سال فعالیت اقبال عباسی به عنوان استاندار چهارمحال و بختیاری که مصادف با دیدار وی در هفته گذشته با رئیس مرکز آمار ایران نیز شد، وی با بیان اینکه این استان نمی‌تواند بیکارترین استان کشور باشد، از این مرکز خواست در این زمینه بررسی دقیق‌تری انجام و درباره آن اطلاع رسانی شود.
اما همین تشکیک استاندار، به واقعیت پیوست و نرخ بیکاری استان چهارمحال و بختیاری از سوی مرکز آمار ایران با ۸.۹ درصد کاهش، ۱۳.۹ درصد اعلام شد تا این استان دیگر در ردیف بیکارترین استان‌ها قرار نداشته باشد.
سخنان استاندار چهارمحال و بختیاری در دیدار با رئیس مرکز آمار ایران با واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی همراه شد و عده‌ای آن را نقد کردند و عده‌ای از کارشناسان حوزه اقتصادی نیز آن را در بخش اقتصاد کلان یک واقعیت دانستند.
تعدادی از منتقدان در فضای مجازی به جای نقد علمی و کارشناسی به نفی کامل سخنان استاندار چهارمحال و بختیاری در خصوص نرخ بیکاری استان پرداختند و حاضر نشدند به آن پاسخ علمی دهند.
با این اوصاف، میزان نرخ بیکاری و اشتغال فصل پاییز استان‌های کشور از سوی مرکز آمار ایران در روز یکشنبه سیزدهم آبانماه اعلام شد و نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در این فصل ۱۳.۹ اعلام شده است و این نرخ در تابستان سال ۹۶ حدود ۱۸ درصد بود.
براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی چهارمحال و بختیاری در تابستان ۹۷ حدود ۴۲ درصد و در تابستان ۹۶ حدود ۴۰ درصد بود.
بر این اساس نسبت اشتغال در چهارمحال و بختیاری در این فصل در حدود ۳۶.۴ درصد است که تابستان سال ۹۶ این میزان ۳۳.۱ درصد بود.
نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در فصل بهار امسال ۲۲.۸ درصد اعلام شد.
این آمار به نشانی https://www.amar.org.ir/news/ID/۵۸۷۰/ مرکز ملی آمار ایران برای بررسی علمی در دسترس است.
کارشناسان حوزه اقتصادی در چهارمحال و بختیاری بر این عقیده هستند که این استان در تابستان بیشترین کاهش نرخ بیکاری را داشته است.
در این مدت چهارمحال و بختیاری رتبه برتر را در انضباط مالی و اداری در استانداری‌های کشور بدست آورد و موفق به اجرای ۷۸ درصد از مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شد و رتبه دوم را در میان سایر استان‌ها کسب کرد.
در این زمان پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی باعث شد چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از سه استان برتر کشور در این بخش شناخته شود.
نشست‌های مکرر استاندار چهارمحال و بختیاری با مسوولان و بخش خصوصی در ستاد اقتصاد مقاومتی و نشست گفت: وگوی دولت و بخش خصوصی نیز در این مدت دنبال شد.
استاندار چهارمحال و بختیاری برای حفظ اشتغال بخش کشاورزی به شدت در حوضه آبی زاینده رود نیز فعالیت کرد و امیدواریم نتایج آن نیز بزودی همانند اشتغال مثمر ثمر باشد.  
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: