کد خبر: 3761943
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
گروه سلامت ــ دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر خراسان رضوی از آمادگی ۶۷ بیمارستان در سطح این استان به منظور ارائه خدمات به زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر خبر داد.
آماده باش بیمارستان‌ها و مراکز سلامت خراسان رضوی برای خدمت به زائران پیاده امام رضابه گزارش ایکنا، به نقل از وبدا، سیدمرتضی احتشام‌فر با بیان اینکه همزمان با دهه پایانی ماه صفر زائران از مناطق مختلف کشور عازم مشهد می‌شوند، اظهار کرد: تمامی تمهیدات لازم در حوزه‌های درمان، بهداشت و غذا و دارو به منظور ارائه خدمات مناسب به زائران برنامه‌ریزی شده است.
وی با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی ۶۷ بیمارستان در سطح استان (۳۵ مورد در مشهد و ۱۵ مورد در شهرستان‌ها و ۱۷ مورد در سایر دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها) آماده خدمات رسانی به صورت شبانه‌روزی هستند، گفت: در این مدت، اورژانس تمامی بیمارستان‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی در سطح استان فعال و ۵۳ مرکز دیالیز با ۶۸۷ تخت به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.
مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در دهه پایانی ماه صفر ضمن آمادگی تمامی بخش‌های مراقبت ویژه ICU، CCU، NICU، PICU، ۳۷۷ آزمایشگاه خصوصی و دولتی، ۲۸۹ درمانگاه، ۷۲ درمانگاه دندانپزشکی، ۲۲۶ مرکز تصویربرداری در سطح استان آماده خدمات‌رسانی هستند.
آماده باش ۲۱۸ پایگاه شهری و جاده‌ای اورژانس ۱۱۵
دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به آماده باش اورژانس ۱۱۵، بخش‌ها و اطاق‌های عمل بیمارستان‌ها و تأمین کادر پزشکی، پرستاری در تمامی بیمارستان‌ها اظهار کرد: در این مدت، ۲۱۸ پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهری و جاده‌ای با یک هزار نیرو آماده خدمات‌رسانی هستند.
احتشام‌فر گفت: در این مدت، ۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و گناباد در آمادگی کامل هستند.
وی افزود: در این مدت ستاد هدایت امور درمان دانشگاه و هماهنگی جهت پذیرش و انتقال بیماران و مرکز عملیات بحران دانشگاه و استقرار کارشناس EOC برای هماهنگی و اقدامات لازم در صورت بروز حوادث ویژه به صورت ۲۴ ساعته فعال است.
احتشام‌فر تصریح کرد: ۴ اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سبزوار، گناباد و نیشابور به منظور انجام ماموریت‌های برون شهری در ساعات روز در صورت نیاز در آماده باش هستند.
آمادگی ۹۳۲ داروخانه در سطح استان خراسان رضوی
مشاور اجرایی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با ۴۶ داروخانه بیمارستان دولتی و خصوصی برای تامین دارو‌ها و ملزومات به ویژه دارو‌های حیاتی و اورژانس و اتاق عمل‌‎ها هماهنگی و پیش‌بینی ذخیره سازی دارو‌های ضروری انجام شده است.
احتشام فر با بیان اینکه، ۹۳۲ داروخانه در سطح استان فعال است، بیان کرد: در این مدت، داروخانه آموزشی ۲۲ بهمن به عنوان مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم در مشهد تعیین شده است.
فعالیت ۱۸۰ تیم بازرسی بهداشت محیط در دهه پایانی ماه صفر
دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر خراسان رضوی، همچنین از فعالیت ۱۸۰ تیم بازرسی بهداشت محیط در سطح استان خبر داد و گفت: تیم‌های بازرسی بر عملکرد مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، مراکز اسکان زائران، اماکن عمومی و محل برپایی هیأت‌ها و تکایا، مساجد و خیمه‌های عزاداری نظارت مستمر دارند.
احتشام‌فر با بیان اینکه به فعالیت تمامی مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در سطح استان خراسان رضوی یادآور شد: در این مدت، ۵ پایگاه مراقبت مرزی برای انجام واکسیناسیون و سایر مراقبت‌های لازم در آمادگی کامل هستند.
فعالیت پایگاه‌های اهدای خون در دهه پایانی ماه صفر
دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر خراسان رضوی گفت: در این بازه زمانی پایگاه‌های اهدای خون در نوبت صبح از ساعت ۸ تا ۱۳ و نوبت عصر از ساعت ۱۵ تا ۱۸ (پایگاه امام رضا (ع)، ثامن و نیز پایگاه مستقر در سالن مرکزی شهرداری مشهد واقع در میدان شهدا) آماده ارائه خدمات رسانی هستند.
احتشام‌فر افزود: همچنین در همین برهه زمانی پایگاه‌های اهدای خون در شهرستان‌های تحت پوشش (سبزوار، گناباد، قوچان، نیشابور، تربت حیدریه)، فعال بوده و خدمات رسانی دارند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: