کد خبر: 3768731
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
یکی از برنامه های جالب مسجد امیرالمومنین(ع) برگزاری یادواره شهدا به صورت فصلی است، یعنی کارگزاران این مسجد، در هر فصل از سال، برای شهدایی که در آن فصل مثلا تابستان به شهادت رسیده‌اند، یادبودی برگزار می‌کنند.

به گزارش ایکنا، شبستان نوشت: خبرنگار ما که پیش از این شنیده بود به محله زرگنده «شهیدآباد» می گویند و مسجد امیرالمومنین(ع) نقشی مهم در پرورش شهدا این محله دارد، در یک روز نسبتا سرد پاییزی گزارشی از این مسجد تهیه کرد که در ادامه می آید.

وقتی از خیابان شریعتی وارد خیابان خاقانی می شوید چشمتان به تابلوی مسجد امیرالمومنین(ع) روبرو می شود.

 

مسیری پر پیم خم را که ادامه می دهی به کوچه مسجد می رسی و وقتی نگاهت را به انتهای این کوچه می اندازید، متوجه تابلوی «مسجد قدیم زرگنده» می شوید.

 

 

نگاهی به خیابان شهید عطاری مقدم که می اندازید متوجه وجود مسجد امیرالمومنین(ع) می شوید و با نگاهی به تابلوی آن، برق از سرتان می پرد زیرا نوشته است «سال تاسیس، 1366.» چگونه مسجدی که در این سال ساخته شد می تواند نقشی مهم در پرورش شهدای محله زرگنده داشته باشد؟

 

خبرنگار ما این موضوع را پیگیری کرد و دریافت که تعدادی از خیران و مومنان این محله، مسجد قدیم زرگنده را که کوچک بود به مسجد و حسینیه امیرالمومنین(ع) تبدیل کردند و امروزه صرفا تابلویی از آن مسجد قدیمی به جای مانده است.

 

جالب است مسجدی به این اثرگذاری، تنها روزی یک بار و آن هم، نماز مغرب و عشاء در آن اقامه می شود و خبری از اقامه نماز جماعت صبح، ظهر و عصر در آن نیست.

 

خبرنگار ما که حدود ساعت 15:45 به محله زرگنده رسیده بود با کلی پرس و جو، حسن آقا خادم مسجد امیرالمومنین(ع) را پیدا کرد و پس از گپ و گفتی 15 دقیقه ای، از او خواست که در این خانه خدا را برایش باز کند.

 

 

در را که باز کرد، خبرنگار ما متوجه وجود حسینیه در همسایگی این مسجد شد، دلیل را که جویا شد، فهمید، به دلیل رعایت مسائل شرعی مرتبط با بانوان، این حسینیه، درست، دیوار به دیوار مسجد امیرالمومنین(ع) ساخته شد.

 

 

یکی از برنامه های جالب مسجد امیرالمومنین(ع) برگزاری یادواره شهدا به صورت فصلی است، یعنی درحالی که تقریبا همه مساجد کشور، صرفا در یک روز از سال مثلا در هفته بسیج، یادواره شهدا برگزار می کنند اما کارگزاران این مسجد، در هر فصل، برای شهدایی که در آن فصل مثلا تابستان به شهادت رسیده اند، یادبودی برگزار می کنند.

 

حجت الاسلام دکتر محمدی، امام جماعت مسجد امیرالمومنین(ع) که در دفتر نمایندگی آیت الله مکارم شیرازی در خیابان پاسداران نیز اشتغال دارد، سه روز در هفته در این خانه خدا (و همانطور که واضح است، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء) تفسیر قرآن را به صورت تخصصی ارائه می کند.