کد خبر: 3769999
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
ابوالفتح تشریح کرد:
گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به نقش روسیه و چین در صادر نشدن بیانیه مشترک از سوی شورای امنیت نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران گفت: البته اروپایی‌ها هم گرچه نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران نگران هستند اما این نگرانی در حدی نیست که بخواهند ریسک از دست رفتن برجام را به جان بخرند و ایران را برای خروج از برجام تحریک کنند.

به گزارش ایکنا، جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره آزمایش موشک های بالستیک ایران که روز گذشته سه‌شنبه، پشت درهای بسته برگزار شد، بدون صدور بیانیه مشترک پایان یافت. این جلسه پس از اظهارات مایک پمپئو علیه آزمایش موشکی ایران و با درخواست فرانسه و انگلیس برگزار شد.

صدور بیانیه مشترک در شورای امنیت علیه فعالیت‌های موشکی ایران بدون موافقت روسیه و چین محلی از اعراب ندارد

امیر علی ابوالفتح، کارشناس مسائل امریکا، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره دلایل بی‌نتیجه بودن جلسه شورای امنیت گفت: برای اینکه شورای امنیت به یک بیانیه مشترک برسد باید تمامی اعضای به آن صحه بگذارند. وقتی روسیه و چین به هیچ عنوان قانع نشدند که فعالیت‌های موشکی ایران تهدیدآمیز و نقض قطعنامه 2231 است بنابراین رسیدن به اجماع برای صدور بیانیه مشترک علیه ایران اساساً محلی از اعراب ندارد.

وی افزود: نکته بعد اینکه اروپایی‌ها قصد دارند در فضای گفت‌وگوهای برجامی با ایران، موضوع فعالیت‌های موشکی ایران را مطرح کنند. به عبارتی اروپایی‌ها گرچه نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران نگران هستند اما این نگرانی در حدی نیست که بخواهند ریسک از دست رفتن برجام را به جان بخرند و ایران را برای خروج از برجام تحریک کنند.

رفتار دوگانه اروپایی‌ها

ابوالفتح اظهار کرد: لذا اروپایی‌ها از یک طرف برای اعلام همبستگی با ایالات متحده آمریکا در موضوع آزمایش‌های موشکی ایران ابراز نگرانی می‌کنند اما نه به اندازه‌ای که بخواهند در گام اول این مسئله را به شورای امنیت بکشانند و یا اگر در آنجا مطرح شد بخواهند از این نهاد یک مصوبه، قطعنامه یا پیش‌نویس قطعنامه‌ا‌ی بگیرند که ایران در آن محکوم شود.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به رفتار دوگانه اروپایی‌ها گفت: آنها از یک طرف می‌خواهند ایران به زعم خودشان به سمت اقدامات تحریک‌آمیز موشکی نرود و از طرف دیگر نمی‌خواهند ایران را بیش از اندازه از خودشان برنجانند تا احتمال از بین رفتن برجام افزایش یابد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: