کد خبر: 3770103
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ نخستین مجمع استادان، قاریان و حافظان صاحب اجازه قرائت از سراسر کشور، بعد از ظهر روز گذشته، چهارشنبه 14 آذرماه برگزار شد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، اولین مجمع استادان، قاریان و حافظان صاحب اجازه قرائت از سراسر کشور، بعدازظهر روز گذشته چهارشنبه 14 آذرماه برگزار شد.

این مراسم با تلاوت حافظ کل قرآن، مهدی حسنی از خراسان رضوی آغاز شد. پس از آن محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن ضمن خوشامدگویی به حاضران به تبیین موضوعات دستور جلسه پرداخت.

سپس سیدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن، در مورد اقراء و جایگاه آن در کشورمان بیان کرد: مصمم هستیم مقوله اقراء را در سراسر ایران فراگیر کنیم و اساتیدی که تاکنون موفق به کسب اجازه شده‌اند، در مقام صدور اجازه قرار بگیرند و نسبت به گسترش این سنت مقدس فعال شوند.

پس از سخنرانی قائم مقام شورا، آیین‌نامه اجرایی دبیرخانه شورای تخصصی اقراء قرائت شد و حاضران در جلسه در خصوص مفاد این آیین‌نامه به نقد، تحلیل و بررسی پرداختند. در ادامه این برنامه، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء، حمیدرضا مستفید طی سخنانی به تبیین ضرورت‌های توسعه امر اقراء در کشورمان و لزوم همدلی و همت مضاعف جمعی که دارای اجازه قرائت هستند، پرداخت.

در بخش بعدی این مراسم، شیخ محمدفهمی عصفور، درباره وظایفی که باید مقریان برای گسترش اقراء در تهران و استان‌های دیگر عهده‌دار شوند، نکاتی را بیان کرد. در دبیرخانه شورای تخصصی اقراء بنا شده در آینده نزدیک به صورت ماهانه یا هر چند ماه یک‌بار چنین جلساتی با حضور همه دریافت‌کنندگان اجازه تشکیل شود تا آموخته‌های قبلی مرور شود و تبادل نظر علمی هم صورت گیرد.

عصفور گفت: خیلی خوشحالم که در جمع قراء ایرانی حضور دارم؛ زیرا قراء ایرانی، قرآن را با عشق به اهل بیت(ع) آموخته‌اند و این امر در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شود.

وی در پایان از راه‌اندازی و تأسیس مرکز تخصصی اقراء در آینده نزدیک خبر داد.

در انتهای جلسه، دو نفر از قاریان حاضر رضا محمدپور از اردبیل و هاشم سلطانی‌پور از کرمان به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداختند و شیخ عصفور هم به نقد و تحلیل فنی تلاوت‌ ایشان پرداخت.

یادآور می‌شود، این جلسه از ساعت 15:30 در سالن همایش‌های امام علی(ع) واقع در مجتمع امام خمینی(ره) شروع و تا ساعت 20:30 ادامه داشت. 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: