کد خبر: 3770190
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۸
گروه سیاسی_استاندارخراسان‌شمالی گفت: باتوجه به ظرفیت و استعدادهای فراوانی خراسان‌شمالی، بنابراین پسوند محروم زیبنده این استان نیست.

استاندار:پسوند محروم، زیبنده خراسان‌شمالی نیست

به  گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، دکتر محمد علی شجاعی، استاندار جدید خراسان‌شمالی امروز ۱۵ آذرماه سال جاری در مراسم تودیع و معارفه خود اظهارکرد: توسعه باید همه جانبه و در تمامی حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی باشد و موجب رشد همه احزاب، صنوف، اقشار و نهادهای مدنی شود و تاکید دارم برنامه سند توسعه استان هم باید شامل همه این مباحث باشد.

وی ادامه داد: رتبه پانزدهم بین استان‌ها به لحاظ مساحت جغرافیایی، نرخ رشد و هرم جمعیتی مناسب، نرخ بیکاری پایین، بهره مندی از نیروی انسانی تحصیلکرده و فرهنگ کاری بالا، وجود منابع طبیعی، منابع آبی و خاکی فراوان از جمله ویژگی‌های خراسان‌شمالی است که در کنار همت دولت، وزارت کشور و مدیران استانی، شرایط ایده آل توسعه پرشتاب را فراهم کرده است.

شجاعی بیان کرد: امروز در راستای توسعه و موفقیت، نیروی انسانی است که در دنیا حرف اول را می زند و ثروت نداشته را تولید می کند. 

وی گفت: خراسان‌شمالی سال‌های متوالی بخشی از جغرافیای خراسان بزرگ بود که به دلیل دور بودن از مرکز استان، امروز دچار کمتر توسعه یافتگی است،اما بنده اعتقاد دارم داشته‌ها و توانایی‌های خراسان‌شمالی برای توسعه کفایت می‌کند.

وی بیان کرد: پیشران‌های اقتصادی همراه با نیروی انسانی توانمند در خراسان‌شمالی وجود دارد و می تواند موجب خیزش اقتصادی شود.

استاندار با بیان این که به تغییر و تحول در نگاه‌های مدیریتی نیاز داریم، گفت: به حضور بخش خصوصی در توسعه اقتصادی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال به شکل واقعی نیازمندیم و تاکید دارم بخش دولتی باید زیرساخت‌های لازم برای حضور بخش خصوصی را فراهم سازد.

نماینده عالی دولت در خراسان‌شمالی در این مراسم افزود: در کنار مشکلات و چالش‌های بیرونی که در مسیر توسعه استان سایه افکنده، اما بسیاری از مشکلات درونی است و به عنوان مثال می‌توان به جایگاه خراسان‌شمالی در امور بانکی و موانع اداری کسب و کار اشاره داشت که موجب بی رغبتی سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان می شود.

شجاعی ادامه داد: حل مشکلات درونی استان برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی الزامی است بنابراین موانع سرمایه گذاری در استان باید برچیده و زیرساخت های لازم برای حضور بخش خصوصی، توسط بخش دولتی با بهره مندی از مدیران با تجربه ایجاد شود.

وی با تاکید بر این که از مدیران آمار نمی خواهم بلکه کار و تلاش و حل مشکل از صفر تا صد آن ها را می‌خواهم، خاطرنشان کرد: اعضای دولتی و اجرایی استان بعد از تصویب برنامه ها به لحاظ علمی و تجربی باید در راستای تحقق اهداف و سیاست ها تلاش کنند تا بتوانیم خراسان‌شمالی را به کارگاه کار تبدیل کنیم.

وی بیان کرد: برای خدمت به مردم به مشورت همه نیاز داریم و سند توسعه همه جانبه استان باید قانون اساسی ما مدیران باشد و در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی‌های مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی باید در کنار ما باشند و از نظرات فعالان غیردولتی هم در تدوین برنامه ها مشارکت جست.

شجاعی گفت: مدیران دستگاه های اجرایی برای از بین بردن موانع اداری برای توسعه استان تلاش کنند و مثل پزشکان متخصص، درمان مشکلات حوزه تخصصی خود را بدانند و فرمانداران هم مشکلات حوزه جغرافیایی محل خدمت خود را حل کنند و تاکید می کنم فتوای شخصی نداریم و هیچ بهانه و دلیلی برای عدم تحقق اهداف قابل پذیرش نیست.

شجاعی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی حاضر در مراسم تاکید کرد: خراسان‌شمالی به اندازه کافی از تغییر مدیریت ها آسیب دیده است و تغییر دادن اوج بی هنری است بلکه معتقدم باید به دنبال اصلاح مسیر امور بود؛ بنابراین از مدیران می خواهم خود را با مشی کاری ام هماهنگ کنند.

وی یادآورشد: به دنبال تغییر مدیران نیستم مگر مدیری که با شرایط تیم کاری استان مطابقت نداشته باشد و بخواهد وقت ما را تلف کند.

شجاعی مطرح کرد: بنده نه فقط نماینده وزارت کشور بلکه نماینده عالی دولت در خراسان شمالی هستم و از مدیران استان انتظار دارم مشکلات را به جای طرح در تهران، در خود استان مطرح کنند تا حل مشکل کنیم و  تاکید می کنم برای پیگیری مسائل توسعه ای و منافع استان در سطح ملی تقسیم کار خواهیم کرد تا از تمامی ظرفیت سیاسی استان و همفکری نمایندگان و نیروها و همه اجزای حاکمیت بهره  گیریم.

استاندار خراسان‌شمالی گفت: از نمایندگان استان در مجلس می‌خواهم به عنوان همکار با بنده همکاری داشته باشند و از بزرگان سیاسی استان نیز خواستارم در کنار تمامی اختلاف نظرهای سیاسی که لازمه توسعه است، برای منافع استان در کنار هم قرار گیریم و تلاش کنند تا با بالابردن دستی واحد، توسعه استان و گره گشایی از مشکلات مردم استان رقم بخورد.

شجاعی گفت: باید در مباحث مختلف مانند ایجاد راه آهن و تقویت نیروی خورشیدی به دنبال احقاق حق خود باشیم و با فرافکنی مشکلات را تقصیر دیگران نیندازیم.

علی قربانی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌شمالی هم گفت: از ابتدای تاسیس خراسان‌شمالی تاکنون مسئولان مختلف به دنبال توسعه بخشی استان بوده اند و امیدوار هستم در ادامه نیز با بهره مندی از وحدت، همدلی، خرد جمعی و ظرفیت ها و قابلیت های فراوان روند توسعه استان تسریع یابد.

وی مطرح کرد: مقام معظم رهبری در سفر خود به خراسان شمالی این استان را دارای استعدادهای فراوان در بخش کشاورزی و گردشگری، موقعیت جغرافیایی و خصوصیات مردمی مهم توصیف کرده اند که تلاش و اهتمام تمامی مسئولان باید تحقق منویات رهبری باشد.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید از ابتدا تاکنون از مدیران برجسته مختلف برای پیشبرد اهداف توسعه ای استان بهره مند شده است اما باید تلاش ها برای حل مشکلات در حوزه های مختلف مانند آب، راه، صنعت مضاعف شود.

وی گفت: دکتر روحانی در جلسه هیئت دولت برای انتخاب استاندار جدید از بدهکاری خود به مردم خراسان‌شمالی برای سفر به این استان گفت اما بنده یادآور می شوم تحقق کامل مصوبات سفر کاروان تدبیر و امید در سال ۱۳۹۴ به استان از دیگر مطالبات مردم از دولت است. 

وی هم چنین حمایت از مدیران کارآمد با اولویت انتصاب نیروهای بومی، جوانان و بانوان را خواستار شد. 

در ادامه این مراسم ارشد نظامی ارتش در خراسان‌شمالی به عنوان نماینده شورای تامین استان از تلاش های شبانه روزی و ثمربخش دکتر خباز در ۱۱۵ روز سکانداری مدیریت عالی این استان، قدردانی و آن را نمونه ای از مدیریت جهادی توصیف کرد و اظهار کرد: مدیریت جهادی به معنای حذف موانع، حفظ آرمان ها، جدیت، تلاش و پیگیری مستمر جهت اجرا و تحقق اهداف است.

امیر سرتیپ گل گلی گفت: مدیریت جهادی به عنوان یک ضرورت همیشگی برای کشور جهت پیشبرد اهداف و برنامه ها در حوزه های مختلف امنیتی و اقتصادی محسوب می شود که لازمه آن بهره مندی درست از تمامی فرصت ها و ظرفیت ها است.

 وی افزود: وجود وحدت کلمه و همدلی میان مسئولان و آحاد مردم جامعه ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تحقق مدیریت جهادی است تا توطئه های امروز دشمن که بیشتر از گذشته به دنبال تفرقه افکنی میان دولت و ملت است، بی اثر شود.

امیر گل گلی با اشاره به چهلمین سالگشت انقلاب اسلامی، تصریح کرد: سرافرازی، سربلندی و شکوفایی چهل ساله جمهوری اسلامی در گرو وحدت و همدلی بوده است و در خراسان شمالی نیز با وجود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان و وجود اقوام و مذاهب مختلف اما در سایه وحدت نیروهای مسلح، امنیتی و قضائی، استان از امنیت لازم برخوردار است.

وی ادامه داد: بنده به عنوان نماینده شورای تامین استان، آمادگی این شورا را به عنوان بازوی امنیتی برای همکاری لازم با استاندار جدید اعلام می کنم.

انتهای پیام.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: