کد خبر: 3780021
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
گروه فرهنگی ـ مدیركل كتابخانه‌های عمومی فارس گفت: در تلاشیم که کتابخانه‌های عمومی را به مکان‌های پویای فرهنگی و فرهنگسراهای اجتماعی تبدیل کنیم.

به گزارش ایكنا از فارس، سیده‌معصومه دستغیب، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس و زهرا افتخاری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس امروز، 19 دی‌ماه با حضور در کتابخانه عمومی رئیسی شیراز از خدمات‌دهی این کتابخانه و بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.
روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در این بازید خدمات کتابخانه‌های عمومی فارس را برشمرد و با بیان اینكه 234 کتابخانه عمومی در حال حاضر در فارس خدمات‌دهی می‌کنند، گفت: در تلاشیم که کتابخانه‌های عمومی را به مکان‌های پویای فرهنگی و فرهنگسراهای اجتماعی تبدیل کنیم.
وی همچنین با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی برای جذب کودکان به کتابخانه از اولویت‌های این مجموعه است، گفت: بیشتر کتابخانه‌های عمومی بخش کودک مستقل و سالن مطالعه دارند که در کنار مخزن و انجام برنامه‌های فرهنگی، نیازهای مخاطبان کتابخانه‌های عمومی را پاسخ می‌دهد.
این مقام مسئول طرح ماندگاران را یکی از طرح‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس برای گردآوری مجموعه‌های شخصی ارزشمند دانست و گفت: تاکنون چهار مجموعه شخصی را جذب کتابخانه‌های عمومی کردیم که این مجموعه‌ها در کتابخانه‌های عمومی و با نام فرد خیر قرار می‌گیرد تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.
به گفته منوچهری در هفته کتاب امسال از طرح ماندگاران «اهدای کتابخانه های شخصی به کتابخانه های عمومی فارس» رونمایی شد.
رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه به خدمات بخش نابینایان کتابخانه رئیسی اردکانی اشاره کرد و گفت: این بخش در حال حاضر درحدود پانصد عضو روشندل دارد، تولید کتاب‌های صوتی و ارسال پستی برای روشندلان در استان، ارائه خدمات کتابخانه‌ای به صورت پستی و حضوری، خدمات‌دهی به کودکان روشندل، برگزاری کارگاه‌های مهارت‌های رفتاری، راهیابی، استفاده از ابزارهای الکترونیک، برنامه طبیعت‌گردی برای کودکان، نشست‌های شاهنامه‌خوانی و کتابخوان از جمله خدمات این بخش است.
سیده معصومه دستغیب، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس در این بازدید ضمن قدردانی از خدمات فرهنگی کتابخانه‌های عمومی، با تجلیل از گردآوری مجموعه غلامحسن اولاد در این کتابخانه، گفت: طرح ماندگاران این مجموعه با هدف گردآوری مجموعه‌های شخصی اقدام ارزشمندی است که باید توسعه بیاید.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد خواستار اهدای مجموعه‌های شخصی خود و حفظ آن هستند، گفت: این طرح باید بیش از پیش اطلاع‌رسانی شود تا بتوانیم مجموعه‌های بسیاری را در کتابخانه‌های عمومی گردآوری کنیم.
دستغیب با بیان خدمات ارزشمند کتابخانه‌های عمومی، به کمبود فضای کتابخانه‌ای در شیراز اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌های عمومی درصورت وجود زیرساخت‌های مناسب می‌توانند خدمات خود را به صورت گسترده‌تر انجام دهند و بسیاری از نیازهای شهر شیراز و استان برطرف خواهد شد.
یادآور می‌شود، این بازدید در ادامه دیدار مدیر کل کتابخانه‌های عمومی فارس با برخی از مسئولان استان فارس باموضوع هم‌اندیشی درباره برگزاری همایش کتاب محور در شیراز انجام شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: