کد خبر: 3787683
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
روحانی مبلغ فهرج تبیین کرد؛
کانون خبرنگاران نبأ ــ مسجد و نماز جماعت می‌تواند دانش جدید و نشانی مستحکم و پایدار در فراروی افراد قرار دهد؛ جوان نمازگزار از خلال مراوده با مساجد و نماز جماعت حرف‌هایی می‌شنود که او را از بدی باز می‌دارد و به‌سوی هدایت رهنمون می‌کند.

آثار حضور در مساجد و اقامه نماز‌های جماعت

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ جلسه سخنرانی «شرح حق نماز در رساله حقوق امام سجاد(ع)» با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان کرمان و دارالقران آیت‌الله سیدجواد حسینی تبریزی خامنه‌ای با حضور جمعی از جوانان، 15 بهمن‌ماه در فهرج استان کرمان برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا لطفیان سرگزی، رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی شهرستان فهرج در این جلسه گفت: با نماز، کوچکی خود را در مقابل ذات مقدس خداوند اقرار و به بلند مرتبه بودن او اذعان می‌کنیم.
وی با بیان اینکه مطالعه آثار نماز موجب تربیت نفس و هدایت نماز‌گزار و تربیت هماهنگ افکار، عواطف، معنویات و رفتارهای اخلاقی او می‌شود، افزود: نماز، موجب بیداری قلب و در نتیجه، باز شدن افق‌های جدید به روی عقل و بهره‌وری از همه ظرفیت‌های شناختی انسان است.
رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فهرج اظهار کرد: نماز با نقشی که بر تقویت اراده دارد، می‌تواند پشتوانه‌ای قوی برای طی سختی‌های مسیر رشد عقلی و علمی فرد و جامعه باشد. علم‌آموزی با سستی، تنبلی، خوش‌گذرانی افراطی و شهوت‌پرستی قابل جمع نیست، بلکه نیازمند اراده‌ای قوی برای پیشرفت و مقاومت در برابر موانع است.
لطفیان سرگزی گفت: نمازگزار، تعقل را عبادت می‌داند و کسب علم و دانش را ارج می‌نهد زیرا آن را گامی برای خودشناسی و جهان‌شناسی و هر یک را، قدمی به‌سوی خداشناسی می‌داند. نمازگزار می‌داند وظیفه‌مداری در رشد علم می‌تواند مبارزه با موانع را تسهیل کند و در شرایط سخت نیز آدمی را به حرکت وا دارد و فرد یا جامعه را به فتح قله‌های بلند علمی برساند.
وی ادامه داد: نماز، مجموعه معارف هدایت‌بخشی است که تلقین روزانه آن و توجه به آن در ساعات مختلف شبانه‌روز نقش معرفت‌بخشی دائمی دارد. نماز، هم به لحاظ تقویت ارزش‌های دینی که اخوت و همدلی یکی از آنهاست وهم به لحاظ هم‌گرایی و گردهم‌آیی در مراسم نماز، باعث الفت و برادری در میان افراد می‌شود.
رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فهرج بیان کرد: جوان نماز‌گزار مهدی‌یاور و مهدی‌باور، نه تنها نماز را ضایع نکرده بلکه به انجام و برپایی آن اقدام می‌کند، و به‌دنبال شهوات و خواسته‌های نفسانی نیست و می‌داند که نماز می‌تواند خواسته، گرایش‌ها و تمایلات را تعدیل کند و دانش و معرفت نمازگزار را تحکیم بخشد.
وی با اشاره به آثار حضور در مسجد و اقامه نماز‌های جمعه و جماعت، گفت: مسجد و نماز جماعت می‌تواند دانش جدید و نشانی مستحکم و پایدار در فراروی افراد قرار دهد؛ جوان نمازگزار از خلال مراوده با مساجد و نماز جماعت حرف‌هایی می‌شنود که او را از بدی باز می‌دارد و به سوی هدایت رهنمون می‌کند.
لطفیان سرگزی اضافه کرد: نمازگزاران با دریافت اطلاعات و معارف دینی در مقابل بدرفتاری‌ها، کج‌اندیشی‌ها، فحشا و منکرات واکسینه می‌شوند. از بهترین بسترهای شناسایی دوست سالم و هدایت یافته، قابل اعتماد و شایسته، شرکت در مراسم نماز جماعت و ارتباط با اهل مسجد است.
وی افزود: در زندگی مدرن امروزی که روابط به‌خاطر کمی وقت، هزینه بر بودن و روحیه فرد‌گرایی به سختی انجام می‌شود، مساجد و نماز‌های جمعه و جماعت، کم‌هزینه‌ترین برنامه‌ای است که می‌تواند به دید و بازدیدها منجر شود و مردم نسبت به سلامت، بیماری، مشکلات کسب اطلاع پیدا کنند که این امر می‌تواند مقدمه یاری یکدیگر نیز باشد.
رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فهرج یادآور شد: نماز با تضییع حقوق دیگران تضاد ماهوی دارد، خداوند همه روزه با نماز انسان را به تمرین کردن رعایت حقوق دیگران وا می‌دارد و آن را به یک فرهنگ دینی در تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی، تبدیل می‌کند.
محمود لطفیان
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: