کد خبر: 3802478
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
گروه اجتماعی ــ وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در اثر بارش‌های اخیر بیش از ۱۲ هزار کیلومتر از راه‌های کشور از جمله راه‌های روستایی، فرعی، شریانی، اصلی و آزادراه‌ها آسیب دیده‌اند، گفت: این خسارات در شش هزار و ۸۰۰ نقطه کشور و از نوع رانش زمین، تخریب پل‌ها، آب‌نما‌ها و آب‌روها، آب شستگی و آب بردگی و زمین‌لغزش‌ها بوده است.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، به نقل از خبرگزاری ایسنا،  محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی کشور روز گذشته 20 فروردین در سفر به چهارمحال و بختیاری و در جمع خبرنگاران استان، با اشاره به اینکه خسارات سیل به زیرساخت‌ها و منازل استان 599 میلیارد تومان برآورد شده است، گفت: این خسارات در بخش کشاورزی و آبزی‌پروری حدود 460 میلیارد تومان است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با ارزیابی‌های انجام شده و تأمین منابع این خسارت‌ها پرداخت می‌شوند، افزود: این خسارت‌ها در قابل کمک‌های بلاعوض و تسهیلات با بهره کم به مردم پرداخت می‌شود.
وی از برآورد خسارت به زیرساخت‌های استان و اعتبار موردنیاز برای بازسازی آن‌ها خبر داد و اظهار کرد: نقاط و برنامه‌های موردنیاز برای بازسازی و احداث مشخص شده است و دولت منابع موردنیاز برای آن را در جلسات آینده معین می‌کند.
اسلامی با اشاره به اتخاذ ردیف‌های بودجه‌ای در بودجه سال جاری برای پروژه‌های جاده‌ای و خدمات زیربنایی حمل‌ونقل استان، تصریح کرد: محورهای ترانزیتی استان مانند جاده لردگان و شلمزار-خوزستان دارای اولویت برای ایمن‌سازی هستند.
وزیر راه و شهرسازی پروژه راه‌آهن استان را جزء پروژه‌های اولویت‌دار دولت به دلیل ترانزیتی بودن این مسیر در کشور دانست و خاطرنشان کرد: امید است با عقد قرارداد با سرمایه‌گذاران و استفاده از بودجه فاینانس پروژه‌های راه‌آهن در صندوق توسعه ملی عملیات اجرایی این طرح از سر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه در اثر بارش‌های اخیر بیش از 12 هزار کیلومتر از راه‌های کشور از جمله راه‌های روستایی، فرعی، شریانی، اصلی و آزادراه‌ها آسیب دیده‌اند، گفت: این خسارات در شش هزار و 800 نقطه کشور و از نوع رانش زمین، تخریب پل‌ها، آب‌نماها و آب‌روها، آب شستگی و آب بردگی و زمین‌لغزش‌ها بوده است.
اسلامی برآورد خسارات سیل به حوزه راه‌های کشور را حدود سه هزار میلیارد تومان خواند و ادامه داد: بر اساس اولویت‌ها و به ویژه راه‌های روستایی که راه ارتباطی مردم را قطع کرده است با سرعت بیشتری بازسازی می‌شوند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه محور قدیم برخی از جاده‌ها قابل استفاده نیست و باید محوری جدیدی برای آنان در نظر گرفته شود، افزود: محور خرم آباد-پلدختر یکی از این محورهاست که بر اساس نظر کارشناسان باید در این مسیر تونل احداث گردد که زمان‌بر است و باید با یک کنارگذر موقت این محور بازگشایی شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: