کد خبر: 3803481
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
گروه بین‌الملل ــ سه سناتور ایالات متحده آمریکا ضمن دیدار با رئیس‌جمهور افغانستان،‌ درباره اصلاحات حکومت این کشور با وی گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «رادیو آزادی» افغانستان؛ داگ جونز، جک ریدز و جین شاهین سه سناتوری هستند که با محمد اشرف غنی،‌ رئیس‌جمهور افغانستان، دیدار و درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده و نیز روند صلح در این کشور گفت‌وگو و حمایت خود را اعلام کردند.

بر این اساس دفتر رئیس‌جمهور افغانستان طی روز شنبه 24 فروردین (14 آوریل) در صفحه توئیتر خود نوشت: «غنی با سناتورهای آمریکایی در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار کرد و آنان درباره اصلاحات در حکومت افغانستان صحبت کردند.»

بنا بر آنچه در این توئیت نوشته شده است، این سناتورها اظهار کرده‌اند که صلح و انتخابات مردم افغانستان به ویژه زنان را توانمند می‌کند.

یادآور می‌‎شود انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ۲۸ سپتامبر (6 مهر) امسال برگزار می‌شود.

در این اوضاع سفر هیئت ایالات متحده به افغانستان درباره مذاکرات صلح، همزمان با افزایش تحرک طالبان انجام شده است؛ به طوری که فقط یک روز پس از اعلام عملیات بهاری‌ این گروه با نام «الفتح»، طالبان به شهر استراتژیک کندز (یا قندوز واقع در شمال شرقی افغانستان) در روز شنبه 24 فروردین حمله کردند.

مقام‌های امنیتی در کابل گفته‌اند که در کنار استان کندز، پانزده استان دیگر نیز روز شنبه شاهد حملات پراکنده طالبان بودند.

حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح افغانستان، گفت: حکومت و مردم افغانستان صلح می‌خواهند، ولی شورشیان نمی‌خواهند.

وی اظهار کرد: مشخص است کسانی که جنگ را می‌خواهند که هیچ وقت از ریختن خون انسان‌های بی‌گناه خسته نمی‌شوند؛ این چه اسلام و مسلمانی است که همیشه باید خون انسان‌های دیگر را بریزیم؟

طالبان در این باره گفت که این گروه به روند صلح متعهد است، ولی نیروهای افغانستان و بین‌المللی را به دلیل افزایش عملیات‌هایی که در این کشور انجام می‌دهند متهم می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان، که تاکنون پنج دور با طالبان در قطر گفت‌وگو کرده، به تازگی در صفحه توئیتر خود با نکوهش اعلام عملیات بهاری طالبان، نوشته است: «از پاکستان و قطر می‌خواهم که اقدام مشابهی در نکوهش و محکومیت فعالیت طالبان انجام دهند.»

یادآور می‌شود، قرار است دور جدیدی از گفت‌وگو میان هیئتی از افغانستان و طالبان با حضور نمایندگان ایالات متحده آمریکا در قطر برگزار ‌شود.

علی‌اکبر قاسمی، نماینده مردم غزنی در شورای ملی افغانستان، گفته است که طالبان به دنبال گرفتن امتیاز بیشتر در گفت‌وگوهای آینده صلح هستند. طالبان می‌خواهند تحرکاتی را انجام دهند که امتیاز بیشتری بگیرند و دولت را وادار کنند تا خواسته‌های آنها را بپذیرد.

طالبان تاکنون برگزاری مذاکره رسمی و مستقیم در روند صلح با حکومت افغانستان را رد کرده‌اند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: