کد خبر: 3804611
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
گروه اجتماعی ــ مدیرکل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری گفت: ورزش باستانی از روزگاران قبل از اسلام وجود داشته و در آن دوران بیشتر جنبه زورآزمایی داشته است اما در زمان اسلام که مردم از ظلم و ستم خسته شده بودند معنویت درون اسلام با یک رشته ورزشی رزمی و آمادگی جسمانی گره خورد و بروز و ظهور پیدا کرد.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، حمید کریمی، مدیرکل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری، امروز، 28 فروردین‌ماه در جشن ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) و تجلیل از جوانان برتر استان با رویکرد جشن گلریزان و جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان کشور در سالن غدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به تاریخچه‌ای از ورزش باستانی اشاره کرد و گفت: ورزش سنتی باستانی به قبل از دوره هخامنشیان برمی‌گردد و مورخان اعتقاد دارند این رشته از روزگاران قبل از اسلام وجود داشته و در آن دوران بیشتر جنبه زورآزمایی داشته است اما در زمان اسلام که مردم از ظلم و ستم خسته شده بودند معنویت درون اسلام با یک رشته ورزشی رزمی و آمادگی جسمانی گره خورد و بروز و ظهور پیدا کرد.

کریمی در ادامه افزود: یک جوان ورزشکار با الگو قرار دادن معنویت و گذشت در رفتار خود و داشتن آمادگی جسمانی رشته باستانی را به‌وجود آورد که با افزودن ضرب و ریتمیک شدن این ورزش باستانی تکمیل شد و از زمان صفویه ظاهری منظم پیدا کرد و تا امروز با رویکرد معنوی و منش‌های پهلوانی ادامه دارد.

وی با اشاره به ولادت حضرت علی‌اکبر(ع)، اظهار کرد: در قسمتی از کشورمان مردم گرفتار سیل هستند و منش پهلوانی ورزشکاران سبب شده تا وزارت ورزش و جوانان که میراث‌دار ورزش باستانی است گلریزانی را همزمان با روز جوان با حضور همه هیئت‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد برگزار کند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان گفت: وزارت ورزش و جوانان به عنوان یکی از پیشتازترین ادارات در کمک به سیل‌زدگان فعالیت خود را آغاز کرده است و رسالت خود را تا زمانی که به کمک نیاز هست ادامه خواهد داد تا گوشه‌ای از دردها را التیام بخشد.

وی با بیان اینکه کمک و امدادرسانی این اداره از روزهای اول سیل آغاز شده و تشکل‌های مردمی نیز از جمله پیشروان جامعه بودند، اظهار کرد: امیدواریم دایره سیل محدودتر شود و مردم به منازل خود بازگردند. از دولت‌مردان نیز درخواست داریم تا بازسازی‌ها را سریع‌تر و پرتوان‌تر انجام دهند.

کریمی در پایان گفت: به مناسبت روز جوان برنامه‌های فرهنگی بسیاری در مدارس استان برگزار شدکه به صدا درآوردن زنگ جوان یکی از این برنامه‌ها است.

به گزارش ایکنا، در انتهای برنامه از پنج جوان کارآفرین و برتر استان در حوزه‌های فناوری اطلاعات و فضای مجازی، گردشگری، امور عشایری و روستایی، باستانکاری و ورزشکار با اخلاق، و 11 نفر از اعضای سمن‌های برتر در حوزه جوان تجلیل شد.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: