کد خبر: 3804868
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ حجت‌الاسلام محمد نقیب با اشاره به این‌که جاذبه‌های خارج از مسجد برای جوانان بیشتر خواهد بود، گفت: ایجاد یک فضای آموزشی، فرهنگی، ورزشی و حتی اقتصادی در پیرامون مساجد از جمله جاذبه‌های مهم مساجد است.

جاذبه‌های خارج از مسجد برای جوانان بیشتر استبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم امروز29فروردین‌ماه در نشست علمی ـ تخصصی اساتید قرآنی با موضوع نقش جامعه قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت مساجد، با اشاره به این‌که هر فعالیت فرهنگی مناسب در مساجد باید با در نظرگرفتن گروه‌های فعال مساجد مانند بسیج انجام شود، بیان کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه به بحث رونق مساجد پس از انقلاب اشاره کردند که کارکردهای بزرگی از جمله اعتکاف، بسیج و مراسمات مذهبی را به بار داشت که همه این مسائل را می‌توان جزء کارکردهای مساجد در گام دوم نیز بیان کرد.

وی افزود: جوانی که مسئله ازدواج و خرج ابتدایی روزمره برای او مشکل‌ساز شده‌است تمایلی برای یادگیری تفسیر قرآن کریم ندارد، ما باید تفکر و تامل کنیم که جوانانی را که مسجد نمی‌آیند به سمت مسجد سوق دهیم.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: مساجدی که دارای شرایط خوبی هستند قطعا دارای امام جماعت، بسیج و یا گروه‌های فعال است اما اگر بین جاذبه‌های بیرون و درون مسجد مقایسه کنیم قطعا می‌بینیم که جاذبه‌های خارج از مسجد برای جوانان بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که ایجاد یک فضای آموزشی، فرهنگی، ورزشی و حتی اقتصادی در پیرامون مساجد از جمله جاذبه‌های مهم مساجد است، بیان کرد: بسیاری از رزمندگان ما در مساجد مراسم عروسی خود را برگزار می‌کردند؛ اشکالی ندارد که در کنار یک مسجد سالن ازدواج جوانان را بسازیم.

 نقیب با یادآوری این‌که یک طیف سنتی و مذهبی همیشه در مساجد حضور دارند اما باید عموم مردم را در نظر بگیریم، گفت: در گام دوم انقلاب اگر قرار است قدمی برداشته شود باید تلاش کنیم سایر مردم که تمایلی برای مسجد آمدن ندارند، مشتاق آمدن به مساجد شوند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یادآورشد: سپردن مدیریت به جوانان، مشارکت های مردمی، ارتقای بینش سیاسی، نقش مساجد در افزایش روحیه اخلاقی در جامعه، پاسداری از انقلاب، عدم غفلت از شعارهای انقلاب ،نقش جوانان، سبک زندگی اسلامی، ایجاد نشاط و امید، شکستن محاصره تبلیغاتی دشمنان، طهارت اقتصادی، توجه به قشر ضعیف جامعه و مساله کار جوانان و زمینه سازی ظهور از موضوعات مهمی هستند که در مساجد به آن توجه خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که تکمیل این وظایف نیز کار اهالی قرآن است، گفت: کارهای اصلی که باید توسط قرآنیون انجام شود قطعا فراتر از برگزاری کلاس‌های آموزشی قرآن است و ذهن جوانان باید در حین کلاس‌های حفظ و تفسیر ساده و قرائت به سرفصل‌های مهم بیانیه گام دوم نیز میل پیدا کنند.

نقیب اظهارکرد: بسیاری از زنان جامعه ما معتقد به حجاب هستند ولی حجاب عرفی را قبول دارند نه شرعی و 35 درصدی از زنان که تابع مسایل شرعی تام در حوزه حجاب هستند پایه ثابت مساجد هستند ولی باید در گام دوم به حضور افراد دیگر در مساجد اقدام کرد.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن با اشاره به این‌که ارائه آموزش‌های دقیق به ائمه جماعات در حوزه قرآنی بسیار مهم است، یادآور شد: در مرحله بعد، باید به مساله جاذبه‌های مسجد نیز توجه کرد؛ وضعیت اقتصادی و فرهنگی و سیاسی کشور در نوع حضور جوانان در مسجد تاثیرگذار است و قرآنیان برای توسعه مباحث قرآنی در مساجد نمی‌توانند در خلا تصمیم‌گیری کنند بلکه باید عوامل موثر در این حوزه را شناسایی کنند.

انتهای پیام

 
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: