کد خبر: 3804876
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۵
مهدی دغاغله:
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ مهدی دغاغله ضمن مقایسه قرائت شرکت کننده اندونزی و مهدی غلام‌نژاد در مسابقات بین‌‌المللی قرآن گفت: شرکت کننده اندونزی از لحاظ صوت و لحن از شرکت‌کننده ما قوی‌تر بود. در این دوره از مسابقات کارهای صوت و لحنی و نمایشی بر تجوید ارجحیت داده شد، موضوعی که در آیین‌نامه مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

مهدی جدید

مهدی دغاغله، داور بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با ایکنا از خوزستان‏ درباره نتایج این دوره از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: اگر بخواهم براساس آیین‌نامه مسابقات کشورمان نظر بدهم با احترام به نظر هيأت داوران نفر اول باید مهدی غلام‌نژاد می‌شد. اما حال که این اتفاق نیفتاده می‌توانیم به دو نکته تمرکز داشته باشیم. کشور ما در حال حاضر برای دومین سال متوالی نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن را ندارد بنابراین این موضوع تلنگری است نسبت به ما تا بدانیم ضعفمان کجاست که در این دو سال پسرفت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: البته از این موضوع می‌توان به یک نکته مثبت هم رسید و آن اینکه اول شدن یک شرکت کننده اندونزیایی باعث شد که تمام افکار و حرف‌هایی که درباره مسابقات کشورمان زده می‌شد که نفر اول مسابقات برای شرکت کننده ایرانی رزرو شده است‏، نقش بر آب شود.

دغاغله با بیان اینکه شرکت‌کننده کشور اندونزی از لحاظ تجوید بسیار ضعیف‌تر از شرکت‌کننده ایرانی بود‏ اما تکنیک‌های غنایی و صوت و لحنی او در سطح بالاتری از شرکت کننده ما قرار داشت، گفت: وقتی که می‌توان با کارهای نمایشی رتبه نخست مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران را به دست آورد پس بنابراین باید اعتراف كنيم كه تجوید را اندک شمرده‌ايم و عاميانه نظر داده‌ايم. تلاوت از نوع تلاوت شرکت کننده اندونزی، مسابقه‌ای نیست بلکه برای محافل و مجالس قرآنی و مجلس گردانی مناسب است که مردم بیایند و از قرائت قرآن لذت موسیقایی مشروع ببرند.

داور بین‌المللی قرآن کریم بیان کرد: گمان می‌کنم نتیجه مسابقات امسال برخلاف آیین‌نامه بود. من قرائت شرکت کننده اندونزی و مهدی غلام‌نژاد را شنیدم. او از لحاظ صوت و لحن از شرکت‌کننده ما قوی‌تر بود. در این دوره از مسابقات کارهای صوت و لحنی و نمایشی بر تجوید ارجحیت داده شد، موضوعی که در آیین‌نامه مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: