کد خبر: 3804901
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
رئیس اداره امور پناهندگان و بلایای طبیعی وزارت امور خارجه:
کانون خبرنگاران نبأ ــ رییس اداره امور پناهندگان و بلایای طبیعی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که سریعتر گزارش ارزیابی سازمان ملل در مورد ابعاد بشردوستانه ناشی از سیل اخیر در ایران تهیه و در سطح جهانی ارائه شود تا مبتنی بر آن کشورهایی که مایلند در این امر بشردوستانه مشارکت کنند، با همه موانع موجود ناشی از تحریم وارد همیاری مشخص شوند.
به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ در نشست  علمی  کمک های بشردوستانه بین المللی و اثر تحریم ها بر کمک های بشردوستانه به ایران در سیل اخیر که چهارشنبه، ۲۸ فروردین در دفتر مرکزی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، در خصوص اقدامات وزارت امور خارجه در سیل اخیر گفت: وزارت امور خارجه از همان ابتدای بروز بحران با دفتر هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران، دفتر امور بشردوستانه ملل متحد(اوچا) وسازمان مدیریت بحران وزارت کشور و جمعیت هلال احمر ارتباطات مستمری داشته وهمواره سعی کرده تا هم افزایی های لازم انجام پذیرد.
وی افزود: متعاقب بروز بحران، تصمیم دولت بر این شد که خود نهادهای داخلی و ظرفیت های ملی، بحران را مدیریت کنند فلذا تقاضای کمک خارجی لازم دیده نشد. وزارت امور خارجه در اجرای تصمیم مزبور البته این رویکرد را مورد پیگیری قرار داد که بدون تقاضای ما از خارجی ها، هر کمک فراملی بشردوستانه را بپذیریم تا به ظرفیت های داخلی اضافه و سریعتر اقدامات لازم برای کمک به سیل زدگان اجرایی شود. با توسعه بحران سیل از استانهای شمالی به استانهای غربی و جنوبی کشور، وزارت امور خارجه در 14 فروردین نشست مشترک با همه دفاتر سازمان ملل در ستاد بحران وزارت کشور برگزار کرد، جلسه بعد 17 فرودین و بعدی 19 فرودین برگزار شد که در جلسه آخر نمایندگان دول همیار برنامه های سازمان ملل هم حضور داشتند که توافق شد دامنه کمک های بشردوستانه فراملی توسعه پیدا کند و ما نیز از همه همیاری های انسانی استقبال می کنیم. در همین جلسه، سازمان ملل رقم یک میلیون و چهارصد هزار دلار را برای کمک اعلام کرد. نماینده یونیسف نیز پروژه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدتی را معرفی کرد که برای آن 104 میلیون دلار پیش بینی شده که بعدا اگر برای اجرای پروژه بتوانند همیاران لازم کمک کننده مالی را پیدا کنند اجرایی خواهد شد.
همدانی در بخش دیگری از گزارش خود اعلام داشت: ما در حوزه ستادی وزارت امور خارجه گزارش ابعاد سیل اخیر و اقدامات انجام شده وزارت امور خارجه را به همه نمایندگی های خارجی مقیم تهران و نمایندگی های سیاسی ایران در خارج کشور منعکس کردیم تا تحرکات  بین المللی در روند کمک های بشردوستانه توسعه پیدا کند. در همین راستا موافقت اتحادیه اروپا و سازمان ملل را کسب کردیم تا از ماهواره اروپا و ماهواره سازمان ملل جهت رصد هوایی ابعاد سیل در مدیریت بحران،  بهره برداری به عمل آوریم که در این زمینه سازمان فضایی کشور را به این موضوع وصل کردیم و آنها نیز استفاده لازم را کردند.
رئیس اداره بلایای طبیعی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از گزارش خود که به پیامدهای تحریم ها بر روند کمک های بشردوستانه اختصاص داشت، اعلام کرد: به خاطر تحریم های ظالمانه آمریکا هیچ حساب  خارجی از ایران جهت جلب کمک ها وجود ندارد تنها یک حساب مربوط به بیمارستان هلال احمر در دوبی است که می توان با واحد مالی «درهم» کمک کرد. متاسفانه به خاطر تحریم ها سایر حساب های بانکی خارجی هلال احمر ایران امکان جذب کمک ندارند. در روند توسعه تخریب های سیل در استانهای مختلف کشور و بسیج همه نیروها، اقدام دیگری که با مشورت وزارت امور خارجه و مباشرت هلال احمر انجام شد این بود که هلال احمر اعلام تقاضای کمک را به فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر منعکس کرد. با پیگیری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ، حساب بانکی در ژنو به نام هلال احمر باز شد و کشورهای مختلف اعلام تعهد دادند. فدراسیون صلیب سرخ 500 هزار دلار برای کمک اختصاص داد. کشورهای مختلف نیز در قالب هلال احمر ملی خود وارد روند کمک شده اند مثلا هلال احمر قطر 400 هزار دلار، کره جنوبی 200 هزار، ژاپن 90 هزار دلار اختصاص داده اند. این وجوه کمک به نام هلال احمر در آن حساب وارد شده اما متاسفانه به جهت تحریم ها قابل انتقال به ایران نیست چون اگر نظام بانکی مزبور اقدام کند مورد تحریم های ثانوی دولت آمریکا قرار می گیرد و آنها نیز از ترس این امر همکاری نمی کنند.
همدانی در بخش دیگری از سخنرانی خود با ابراز تاسف از اینکه آمریکا حتی تذکر صریح دیوان بین المللی دادگستری در دستور موقت صادره سال گذشته برای  استثنا قرار دادن  کمک های بشردوستانه را رعایت نمی کند، تاکید کرد که حتی همان حساب های بانکی که یونیسف اعلام کرده که در دفاتر آلمان و سوئیس خود می تواند کمک های بشردوستانه برای سیل اخیر در ایران را بپذیرد نیز هر چه کمک شود قابل انتقال به ایران نیست. تنها راه، خرید اجناس در خارج و انتقال اقلام به داخل است که البته در مورد خرید اجناس نیز ممکن است باز آمریکایی ها مانع سازی کنند و مثلا بگویند این جنس کاربرد دوگانه دارد و نباید منتقل شود.
همدانی تاکید کرد: دیوان بین المللی دادگستری در مورد روند اجرای دستور موقت خود از آمریکایی ها توضیح خواسته است که البته انتظار می رود جدیت بیشتری برای الزام آمریکا برای رعایت موازین بین المللی صورت گیرد.
رئیس امور بلایای طبیعی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در بحران اخیر شاهد بودیم که تعدادی از هلی کوپترهای هلال احمر برای امداد و نجات با مشکل قطعات فرسوده روبرو هستند و قطعات مورد نیاز باید از خارح تهیه شود که باز تحریم های آمریکا مانع رفع مشکل شده است البته اخیرا سفیر اوکراین در تهران تماس داشته اند که چون برخی وسائل این هلی کوپترها ساخت اوکراین است برای رفع مشکل آماده کمک هستند.
نماینده وزارت امور خارجه در خصوص کمک های اقلام فوری برای سیل زدگان اعلام داشت: همانطور که در قبال بحران های بشردوستانه در سایر مناطق جهان هلال احمر ما وارد شده و قبلا کمک کرده در جریان سیل اخیر نیز هلال احمر کشورهای مختلف محموله های کمکی را به ایران اختصاص داده اند که لیست آنها عبارت است از:
چک(یک فروند هواپیما محموله کمک بشردوستانه)، ایتالیا(یک فروند)، پاکستان(4 فروند که تاکنون 2 مورد آن رسیده است)، سوئیس(2 فروند محموله کمک)، عمان(7 فروند کمک)، کویت(2 فروند کمک)، فرانسه(2 فروند کمک)، آلمان(قایق های آبی). ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق نیز از طریق زمین تجهیزات کمکی برای سیل زدگان ارسال داشته اند. انگلیس و بلژیک نیز از طریق صلیب سرخ های خود قول هایی داده اند. 100 هزار یورو نیز دفتر کمیته صلیب سرخ در تهران اختصاص داده است. دفاتر سازمان ملل در تهران نیز روی هم همانطور که نماینده مرکز اطلاعات سازمان مل اعلام کرد یک میلیون و 400 هزار دلار از بودجه اضطراری کمک اختصاص داه اند. امروز نیز اعلام داشتند که 2 میلیون دلار برای خرید اقلام و تجهیزات اختصاص یافته است. هیچکدام از این موارد به صورت نقدی به ایران نمی رسد بلکه لیست نیازها را از ایران می گیرند تا از محل منابع مزبور تهیه و به ایران منتقل کنند. کمک های سازمان مل بیشتر معطوف به ثبات اردوگاهها و رفع نیازهای فوری سیل زدگان است. واقعیت این است که سازمان ملل در اثر تحریم های ظالمانه آمریکا حتی برای انتقال پول پرسنل خود در ایران نیز با مشکل مواجه است. قرار شده برای رفع این موانع غیر قانونی تحمیلی از سوی آمریکا مجوزهایی بگیرند که هنوز اقدام موثری اعلام نشده است. به هر صورت، انتظار ایران از جامعه جهانی این است که فشارهای لازم را بر رفتار غیر قانونی آمریکا وارد سازند تا اینگونه خودسرانه و خلاف موازین بین المللی حتی در مواقع نیازهای بشردوستانه نیز مانع تراشی نکند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که سریعتر گزارش ارزیابی سازمان ملل در مورد ابعاد بشردوستانه ناشی از سیل اخیر در ایران تهیه و در سطح جهانی ارائه شود تا مبتنی بر آن کشورها و سازمان های بین المللی که مایلند در این امر بشردوستانه مشارکت کنند، با همه موانع موجود ناشی از تحریم های آمریکا  وارد همیاری مشخص شوند.
محمدجواد صفری
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: