کد خبر: 3805072
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
گروه اجتماعی ــ استاندار لرستان با تأکید بر بازنگری در تخصیص آب، سدسازی و آبخیزداری لرستان، گفت: افزایش تراز سد سیمره ما را مجبور کرد که یازده روستای لرستان را تخلیه کنیم و در کنار آن پدیده رانش زمین در ۴۱ نقطه از استان شکل گرفت که باعث تخلیه برخی روستا‌ها شد.

ابه گزارش ایکنا از لرستان، سید‌موسی خادمی، استاندار لرستان امروز شنبه، 31 فروردین در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان که با حضور رئیس‌جمهور در فرودگاه خرم‎آباد برگزار شد، اظهار کرد: در رودخانه خرم‌آباد 700 مترمکعب بر ثانیه خروج آب داشتیم در حالی‌که ظرفیت آن 400 مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تیره دورود هم 550 مترمکعب بر ثانیه خروجی آب بود در حالی‌که ظرفیت آن 380 مترمکعب بر ثانیه بود و این درواقع فراتر از ظرفیت‌هایی است که در گذرگاه آب وجود داشت.
وی ادامه داد: این عامل طبیعی با برخی از عوامل غیرطبیعی جمع شد و یک فاجعه بزرگ مالی و اقتصادی را در استان لرستان رقم زد که به‌زعم من این استان را سال‌ها به عقب انداخت.
خادمی اضافه کرد: افزایش تراز سد سیمره ما را مجبور کرد که یازده روستای استان را تخلیه کنیم و در کنار آن پدیده زمین رانش در 41 نقطه از استان شکل گرفت که باعث تخلیه برخی روستاها و خسارت به منازل شد.
استاندار لرستان یادآور شد: با کمک آن‌چه در مدیریت بحران، وزارت کشور و سازمان هواشناسی به ما اطلاع داده می‌شد سه کار مهم از جمله افزایش گذردهی آب از رودخانه‌ها از طریق افزایش ارتفاع و عمق و حذف موانع انجام دادیم. سیاست دوم ما هشداردهی بود که در این خصوص حتی از قوه قهریه هم استفاده کردیم، همچنین برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم.
وی افزود: در سیل اخیر 18 شهر و 1200 روستا درگیر سیلاب و 35 هزار خانوار دچار مشکل شدند و 6000 واحد تجاری، راه 870 روستا، برق 1145 روستا، ارتباط تلفنی 360 روستا و 10 شهر، گاز 182 روستا و آب 10 شهر قطع شد.
خادمی بیان کرد: حدود 1000 کیلومتر راه روستایی و شهری و 740 حلقه پل از بین رفت که 150 حلقه پل بالای 20 متر بود.
استاندار لرستان گفت: همچنین 60 هکتار زمین زراعی از بین رفت و 1000 هکتار زمین به‌طور کامل وجود ندارد و تبدیل به مسیل رودخانه شده است و 21 هزار متر مکعب از مزارع پرورش ماهی و 500 ایستگاه پمپاژ از بین رفته و در حوزه کشاورزی نزدیک 1200 میلیارد تومان خسارت‌دیده‌ایم.

بازنگری در تخصیص آب وزارت نیرو و سدسازی و آبخیزداری در لرستان مدنظر قرار گیرد

وی بیان کرد: اما بخش شیرین این قصه افزایش سرمایه اجتماعی در استان بود و همه نهادهای عمومی و خدماتی و وزارتخانه‌ها پای‌کار آمدند که جای تشکر دارد.
خادمی با بیان این‌که امدادرسانی به همه سیل‌زدگان انجام شده و در حال حاضر باید کارهای اساسی انجام دهیم، گفت: بازسازی منازل و اسکان بین اضطراری و موقت باید تعییین تکلیف شد. همچنین نیاز داریم که تسریع در پرداخت وام‌های معیشتی و وام بلاعوض و تهیه لوازم منزلی که در این سیل از بین رفته، انجام شود.
وی با یادآوری این‌که زمین جدید باید تأمین کنیم و نیاز داریم که تسهیلات مربوط به کشاورزان سریع‌تر پرداخت شود، اضافه کرد: انتظار داریم 100 درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان پرداخت شود.
استاندار لرستان گفت: مهم‌ترین بحث این است که ما در استان سد تنظیم‌کننده‌ای برای سیل نداشتیم. کل سدهای استان لرستان با دبی بیش از 12 میلیارد متر مکعب آب خروجی از استان، فقط 207 میلیون مترمکعب یعنی کمتر از یک درصد ذخیره آب کشور است. هم‌چنین کل سدهای در حال ساخت ظرفیتی کمتر از 230 میلیارد مترمکعب است.
وی گفت: انتظار داریم بازنگری در تخصیص آب وزارت نیرو و سدسازی و آبخیزداری در لرستان مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: