کد خبر: 3805706
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
گروه فرهنگی- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به وجود 24 رشته صنایع دستی در کردستان افزود: 80 درصد مواد اولیه تولید صنایع دستی کردستان در خود استان تأمین می‌شود و این یک ظرفیت و فرصتی خوب برای بها دادن و توسعه بیشتر به این صنایع است.

به گزارش ایکنا از کردستان، اسعد ساعدپناه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان شامگاه دوشنبه، دوم اردیبهشت ماه در نشست خبری مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی، صناعی ددستی و گردشگری استان اظهار کرد: صنایع دستی استان کردستان به طور صحیح معرفی نشده است و خبرنگاران رسانه های گروهی می توانند بخشی از دغدغه های ما را در این بخش تامین کنند.
وی با اشاره به وجود 24 رشته صنایع دستی در کردستان افزود: 80 درصد مواد اولیه تولید صنایع دستی کردستان در خود استان تأمین می‌شود و این یک ظرفیت و فرصتی خوب برای بها دادن و توسعه بیشتر به این صنایع است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان بیان کرد: در دنیای امروز بعد از نفت، صنایع دستی می‌تواند بزرگترین کمک برای اقتصاد هر کشوری باشد و این امر را تمام مردم به عنوان یک واقعیت پذیرفته‌اند.
وی بیان کرد: سازمان صنایع دستی کشور به سه بخش توسعه و ترویج، آموزش و حمایت از تولید و صادرات و فروش تقسیم شده است که در استان با کمترین نیرو انجام می شود.
ساعدپناه عنوان کرد: سال گذشته در بحث توسعه و ترویج موفق به دریافت دو نشان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی کشوری را در یافت کنیم که این دو نشان در گلیم بافی بوده است.
وی ادامه داد: هر ساله تلاش می‌کنیم فعالان این حوزه و افراد با استعداد را شناسایی و آثار آنها را ثبت کنیم، تا در بخش حقوق مالکیت معنوی این ایده و توانمندی آن‌ها را بتوانیم در سطح بین‌المللی به نام خوشان ثبت کنیم.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان بیان کرد: در سال گذشته همچنین توانسته‌ایم جغرافیای بین‌المللی نازک کاری را به نام استان کردستان ثبت کنیم.
وی با بیان اینکه احیای رشته‌های صنایع دستی یکی از اولویت‌های ما است، اعلام کرد: سال گذشته توانستیم نساجی سنتی استان یا جولایی را احیا کرده و اکنون 6 نفر در این رشته فعالیت می‌کنند البته بدنبال آموزش افراد بیشتری هستیم.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه برای 17 هزار نفر در حوزه صنایع دستی مجوز صادر شده است، افزود: بسیاری از آموزش ها را به روستاها برده ایم و اکنون 100 درصد آموزش ها در سروآباد و 70 درصد آموزش ها در سنندج در روستاها و برای روستاییان برگزار می‌شود.
وی یادآور شد: ما در استان کردستان مشکل تولیدکننده نداریم بلکه مشکل اصلی ما نبود بازر فروش برای تولیدات آنها می باشد که در تلاشیم تا بتوانیم این بخش را هموار کنیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: