کد خبر: 1426138
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴

اعلام فراخوان همایش «سیره و زمانه حضرت امام جواد(ع)»

گروه اندیشه: فراخوان همایش «سیره و زمانه حضرت امام جواد(ع)» توسط انجمن تاریخ‌پژوهان و با همکاری مراکز علمی اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، زمان برگزاری این همایش بهار سال آینده و آخرین مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش پایان دی‌ماه است.
بنا بر این گزارش، محورهای اصلی این همایش عبارتند از زندگانی امام جواد(ع)، عصر امام جواد(ع)، سیره امام جواد(ع)، میراث علمی امام جواد(ع) و مأخذپژوهی.
در فراخوان اعلام شده و در ذیل محور «زندگانی امام جواد(ع)»، موضوعاتی همچون تبار، خاندان، فرزندان، القاب، شبهات، همسران، امام‌زادگان منسوب به امام و حرم امام(ع)، مد نظر قرار دارد.
پژوهشگران می‌توانند مقالات خود در محور «عصر امام جواد(ع)» را نیز در موضوعاتی همچون بسترشناسی سیاسی، فرهنگی اقتصادی، اجتماعی، وضعیت اهل بیت(ع)، شیعیان، اهل سنت، حاکیمت، تعاملات، سازمان وکالت(تطور، کارکرد، آسیب‌شناسی)، امام جواد(ع) و جریان‌های فکری شیعی و غیرشیعی به این همایش ارسال کنند.
سیره فردی، خانوادگی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، عبادی، اقتصادی و اخلاقی نیز از جمله موضوعات مطرح ذیل محور سوم است.
در بحث و بررسی از میراث علمی امام جواد(ع) نیز مقالات می‌توانند با موضوعاتی همچون احتجاجات، مناظرات، گونه‌شناسی روایات، راویان، اصحاب، مسائل فقهی و کلامی نوظهور و اندیشه و رفتار سیاسی امام جواد(ع) به رشته تحریر درآیند.
در بخش مأخذپژوهی نیز سه موضوع اصلی «امام جواد(ع) از نگاه دیگران» (امامان، اصحاب، علمای شیعه، شیعیان غیرامامی، اهل سنت و مستشرقان)، سیمای امام جواد(ع) در ادبیات جهان اسلام (فارسی، عربی، اردو) و کتاب‌شناسی امام جواد(ع) مد نظر قرار دارد.
لازم به ذکر است که مقالات برتر و برگزیده حائز رتبه علمی پژوهشی خواهند بود و در مجلات علمی ـ پژوهشی مراکز همکار منتشر خواهند شد.
پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را از طریق رایانامه historiqom@gmail.com به دبیرخانه همایش ارسال کنند و همچنین برای کسب اطلاع بیشتر با شماره 32917538 ـ 025 تماس بگیرند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
صدرا
|
-
|
۱۳۹۳/۰۴/۲۲ - ۱۰:۲۹
0
0
سلام
مهلت ارسال آثار ذکر نشده!
لطف بفرمایید قدری هم درباره انجمن تاریخ پژوهان اطلاعات بدید..
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :