کد خبر: 1457648
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۶

گروه حوزه‌های علمیه: به دنبال تکذیب ضمنی اظهارات حجت‌الاسلام فاکر میبدی از سوی وزارت علوم، مبنی بر ممنوعیت اطلاق عنوان «دکتر» به طلاب سطح چهار حوزه، وی تأکید کرد: بخشنامه وزارت علوم که مربوط به اسفند ۹۲ است، بر این نکته تصریح کرده است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) حجت‌الاسلام و المسلمین محمد فاکر میبدی ضمن تأکید بر صدور بخشنامه‌ای برای ممنوعیت اطلاق عنوان دکتری به طلاب سطح چهار حوزه، تصویری از این بخشنامه را در اختیار ایکنا قرار داده است که در آن تصریح شده: دارندگان مدارک معادل و سطح سه و چهار حوزه و خبرگان بدون مدرک در صورت به کار بردن چنین القابی (دکتر) پرونده علمی آنان فاقد وجاهت قانونی و قابل ارجاع به مراجع قضایی است.

پیش از این، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد فاکر میبدی، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) ششم مهرماه در مصاحبه‌ای با ایکنا از بخشنامه‌ای خبر داده بود که براساس آن، اطلاق کلمه دکتری به دانش‌پژوهان طلبه در سطوح سه و چهار ممنوع است و پیگرد قضایی دارد.

وی با بیان اینکه این بخشنامه اخیرا صادر شده و مشکلاتی را برای طلاب در سطوح یادشده به ویژه در اعزام به خارج از کشور ایجاد می‌کند، تصریح کرد: بسیاری از طلاب و حوزویان تعلقی به این عناوین ندارند، اما مشکلات حقوقی و اداری برای آنان ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: حجت‌الاسلام والمسلمین صادقیان از فارغ‌التحصیلان مرکز تخصصی تفسیر است که وقتی برای مدرک دانشگاهی اقدام کرده‌اند، به او گفته‌ شده است که اطلاق دکتری برای دانش‌پژوهان سطح چهار ممکن نیست و نباید باشد و بخشنامه آن نیز برای دانشگاه معارف اسلامی و دانشگاه‌های دولتی ارسال شده است.

واکنش وزارت علوم

متعاقب این ادعا، سعید سمنانیان، مشاور وزیر سابق علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز نهم مهرماه در گفت‌وگو با ایکنا با تکذیب ضمنی این ادعا گفت: در ابتدای امر باید این بخش‌نامه ملاحظه و بعد نظری ارائه شود، اما تا آنجا که من به خاطر دارم، چنین بخشنامه‌ای صادر نشده است.
سمنانیان تصریح کرده بود: اگر موضوع مورد بحث، خبرگان بدون مدرک باشد، در دفتر من کارهای اداری را طی می‌کند که با همکاری روحانیتی که در این عرصه فعال هستند از جمله جامعةالمصطفی(ص) طبق روال سابق صورت می‌گیرد.

ابراز بی‌اطلاعی آیت‌‌الله مقتدایی

همچنین آیت‌الله مرتضی مقتدایی، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نیز از صدور چنین بخشنامه‌ای اظهار بی‌اطلاعی کرده بود و با پیگیری ایکنا از معاونت آموزش حوزه‌های علمیه و گفت‌وگو با حجت‌الاسلام فرحانی، معاون آموزش حوزه، وی تاکید کرده بود: بخشنامه‌‌ای در این خصوص صادر نشده است.

این اظهارات در حالی بیان شده است که این بخش‌نامه در اسفندماه سال گذشته صادر شده و استفاده از عناوین دانشگاهی برای طلاب را صراحتا ممنوع کرده است.

متن بخش‌نامه وزارت علوم

به کلیه مراکز و موسسات آموزشی و پژوهشی و دانشگاه‌ها
سلام علیکم
با احترام، همانگونه که استحضار دارید برابر ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی مورخّه 88/12/25، سوء استفاده از عناوین دکتر، مهندس و مانند آن و استفاده غیرمجاز از آن در مکاتبات اداری یا وسائل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، سایت و در نطق‌ها و مجامع عمومی اوراق چاپی یا خطی، مشمول مجازات ماده (556) قانون مجازات اسلامی می‌شود و سوء استفاده کننده به معین سه ماه یا یکسال حبس و جزای نقدی محکوم می‌شود. لذا کسانی که قبل از اتمام دوره دکتری در مقالات یا کتاب‌ها و مکاتبات از این عناوین استفاده کنند یا دارندگان مدرک معادل و سطح 3 و 4 حوزه و خبرگان بدون مدرک که این عناوین را برای خود بکار ببرند پرونده علمی آنان فاقد وجاهت قانونی و قابل ارجاع به مراجع قضائی است. مقتضی است در بررسی مدارک علمی متقاضیان این نکات مورد توجه قرار گیرد. قبلاً از عنایت و دقت شما سپاسگزارم.
با آرزوی توفیقات الهی
دکتر محمد‌رضا رضوان طلب
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
صالح آبادی
|
-
|
۱۳۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۰:۱۱
0
0
تاریخ این بخش‌نامه مربوط به دوران وزارت جناب فرجی دانا است که...
رضایی
|
-
|
۱۳۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۲:۵۳
0
0
بخش‌نامه تاریخی و شاید تاریخ‌ساز
سالمی
|
-
|
۱۳۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۶:۱۹
0
0
روحانی مچچکریم
متعجب
|
-
|
۱۳۹۳/۰۷/۱۷ - ۱۳:۳۴
0
0
مسلمه که سطح علمی طلاب سطح 3 و 4 بالاتر از سواد دانشگاهی ارشد دکت است. واقعا دکتری بر ای طلاب سطوح بالا کم است.
هفت سال برای سطح 3 درس خوندن درحالی که ارشد دوسه ترم است انصاف نیست
حسینی
|
-
|
۱۳۹۳/۰۹/۱۳ - ۱۰:۱۰
0
0
به برخی اساتید سطح چهار باید با اصطلاحی در حد پرفسور اطلاق کرد و دکتری برای آن ها مثل اطلاق دکتری برای مثلا الهی قمشه ای یا گرمارودی است!
hasan
|
-
|
۱۳۹۳/۱۰/۱۴ - ۰۸:۵۲
0
0
این بخشنامه هیچ شباهتی به مصوبه مجلس ندارد.مصوبه مجلس:

ماده واحده- استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌گردد توسط هر فرد برای خود مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأیید رسمی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده (556) فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.
تبصره – استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت)یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود.
..........................
ظاهرا دستهایی پشت پرده است اصلا بحث 3سطح 3 و4 حوزه در آن نیست
کریم
|
-
|
۱۳۹۳/۱۱/۲۵ - ۲۱:۴۵
0
0
چراشورای انقلاب فرهنگی ومجلس شورای اسلامی دربرابرتخلف وزرات علوم ساکت شده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۴:۳۳
0
0
نکته مهم این است که حوزه علمیه برای سطح ۳ و ۴ عنوانی ندارد و «حجت الاسلام و المسلمین» عنوانی کلی برای پایه ۶ تا اساتید به نام و حتی تراز اول همه رشته های تخصصی غیر از فقه و اصول است. در واقع استفاده اساتید طلاب از عناوینی مانند دکتر بدین جهت است که آن ها عنوانی برای تمییز و نشان دادن پایه مطالعات فرد ندارند و الا همان گونه که استاد فاکر مطرح کرده است،‌ آن ها به این عناوین تعلقی ندارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: