کد خبر: 1324764
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۳
گروه فضای مجازی: مقام معظم رهبری درباره باید‌ها و نباید‌های فضای مجازی بیاناتی داشتند که با توجه به دیدار اخیر ایشان با اعضای شورای انقلاب فرهنگی به اهم این بیانات پرداخته می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند. همین امر نشان‌دهنده ضرورت و پرداختن و تأمل کردن در فضای مجازی است که امروزه بر سبک زندگی انسان‌ها تأثیر بسیاری دارد.

در این گزارش، به بازخوانی بخشی از سخنان معظم‌له از سال 1379 تاکنون، برگرفته از پایگاه اینترنتی دفتر حفظ و نشر آثار ایشان پرداخته شده است تا از سخنان معظم له مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۷۹٫۱۱٫۲۷

این تبلیغات فرنگى و این تهاجم فرهنگى چیز جدیدى نیست. آنچه که جدید بود - که ما در این چند سال بر روى آن تکیه کردیم- روش‌هاى نویى بود که در داخل کشور شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. در دنیا تهاجم فرهنگى علیه انقلاب، از تهاجم سیاسى و اقتصادى سریع‌تر و همه‏ گیر‌تر و همه‏ جایى‏‌تر بود. انواع و اقسام کار‌ها را کردند، چقدر علیه اسلام و انقلاب و مبانى اسلامى و مبانى شیعى، که فکر مى‌کردند در پدید آمدن این انقلاب نقش داشته، فیلم ساختند - که امروز آن را به رایانه و اینترنت هم کشانده‌اند- و همه کارهایى را که مى‏‌توانستند، انجام دادند. براى این‏که جلو این سخن نو را - یعنى این‏که باید قدرت سیاسى در کشور در دست انسانهاى پرهیزگار و عادل باشد و شرط این اقتدار سیاسى، پرهیزگارى و عدالت باشد- بگیرند. این سخن نو چیزى است که هر صاحب قدرتى را در دنیا تکان مى‌دهد و هر دستگاهى را که از قدرت، انتفاع مادى مى‏‌برد، دچار وحشت مى ‏کند. لذا همه جاى دنیا با این فکر مخالفند.

مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۰ و ۸۱، وضعیت اینترنت را نابسامان عنوان کرد و ضمن هشدار، بحث کنترل و پالایش پایگاه‌های مخرب و برخورد با تخلفات اینترنتی را در راس اولویت‌های فرهنگی دانسته و برای این کار مهلت یک ماهه مقرر فرمودند. معظم له در مورخه ۸۱٫۹٫۲۶ در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند: «اینترنت یکی از نعم بزرگ الهی است، اما در عین حال یک نقمت بزرگ هم هست؛ یعنی یک چاقوی دو دم و خطرناک… اینترنت الان مثل یک جریان افسار گسیخته است… این مثل آن است که کسی یک سگ وحشی را بیاورد، بگویند قلاده‌اش کو؟ بگویند سفارش کرده‌ایم آهنگر قلاده را بسازد!»

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى 82,02,22

خواهشمندم توضیح دهید که چرا چین کمونیست، اینترنت را به‏ شدت سانسور مى ‏کند، ولى در ایران اسلامى این کار انجام نمى‏‌شود؟

در همه جاى دنیا – مخصوص چین نیست – وقتى جهاز عظیم و فراگیر اینترنت وارد مى‏ شود، معمولاً فیلترهایى هم وجود دارد که هر کشور به فراخور تمایلات و تفکرات و مصالحى که دارد، آن‌ها را کار مى ‏گذارد، این یک امر طبیعى است. در این‏جا هم در آغاز کار مقدارى بى ‏توجهى شد، لیکن بعد اقداماتى کردند و باید بکنند، این درست است. البته که باید فیلترهاى مناسب و لازم را بگذارند...

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلای رشت‏ ۸۰,۲,۱۲

«کسانى این‏طور وانمود می‌کنند نسلى که روى کار می‌آید -که اصطلاحاً به آن نسل سوم انقلاب می‌گویند- پُشت کرده به انقلاب و رویگردان از ارزش‌هاى دینى است یا اگر هم نیست، به طور اجتناب‌‌ناپذیرى این‏گونه خواهد شد! بنده صد درصد حرف آن‌ها را رد می‌کنم. نه این‏که من عوامل فساد برانگیز فرهنگى را نمی‌بینم یا نمی‌شناسم یا از آن‌ها خبر ندارم، نخیر، بنده از ماهواره و اینترنت و رمان‌ها و فیلم‌ها و آهنگ‌ها و حرف‌هاى فاسد کاملاً خبر دارم و آن‌ها را دست کم نمی‌گیرم. من عمرم را در میان جوانان گذرانده‌ام. از دورانى که خودم جوان بودم، با جوانان دانشگاهى که خارج از محیط ما بودند، ارتباط برقرار کردم تا امروز هم ارتباط من با جوانان قطع نشده است. بنابر این می‌دانم حال و هواى جوانى چیست و امروز در فضاى جوانى ما چه می‌گذرد؛ اما معتقدم نسل کنونى امروز این قدر هم آسیب‏‌پذیر و شکننده نیست، این را بد فهمیده ‏اند. این نسل در محیطى بار آمده که از محیط سى سال و سی ‏ و پنج سال قبل به مراتب پاکیزه‏‌تر و بهتر است. کسانى که در این محیط متولد شده‌اند، به برکت هدایت دینى توانستند آن کار عظیم را انجام دهند و آن ایمان‌هاى پولادین و استوار را عرضه کنند...»

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار علما و روحانیون استان همدان‏ ۸۳٫۴٫۱۵

شما امروز با این چالش مواجه‌اید و مسئله‏ شما مهم‌تر و دشوار‌تر است از مسئله‏ علامه‏ حلى یا مسئله‏ علامه‏ مجلسى یا مسائل علماى بزرگى که در طول تاریخ بوده‌اند، با آن‌ها قابل مقایسه نیست. امروز نشر افکار باطل نه فقط به وسیله‏ ابزارهاى ارتباط جمعى فراوان -مثل رادیو، تلویزیون، اینترنت و انواع و اقسام روش‌هاى الکترونیکى- انجام می‌گیرد، بلکه از شیوه‌هاى هنرى هم استفاده می‌شود. امروز در دنیا پول خرج می‌کنند و فیلم‌هاى گران‏ قیمت می‌سازند، براى این‏که غیرمستقیم فکرى را وارد ذهن‌ها کنند یا فکرى را از ذهن‌ها بیرون بیاورند. یکى از مهم‌ترین نقاط آماج این کار‌ها، افکار دینى و به خصوص افکار اسلامى است. البته بعد از برپا شدن جمهورى اسلامى، به خصوص افکار شیعه هم آماج همین چیز‌ها قرار گرفته است. شما شاید شنیده باشید که در سرزمین فلسطین به وسیله‏ صهیونیست‏‌ها یا در آمریکا کنفرانس‏ هاى شیعه‏ شناسى تشکیل می ‏شود و کسانى روى آرا و لایه‏ هاى فکرى و شکل اجتماعى شیعیان تحقیق می ‏کنند. این براى این است که بتوانند با شیعه مبارزه کنند. باید شیعه را بشناسند تا بتوانند با او مبارزه کنند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار رئیس و مدیران سازمان صدا و سیما‏‏ ۸۳٫۹٫۱۱

الان اشغالگر- مثل‌‌ همان اشغالگرى که بخارست یا پاریس یا فلان کشور را تصرف کرده بود- در حال اشغال تدریجى است. این اشغالگر کیست؟ پاسخ این نیست که این اشغالگر دولت آمریکا یا فلان دولت دیگر است، نه، این اشغالگر یک طبقه‏ اجتماعى است؛ طبقه‏‌اى که دولت آمریکا و دولت‌هاى دیگر را به قدر توانایى و قدرت خود و آمادگىِ آن‌ها دارد هدایت می ‏کند. البته در بافت و ساخت این دولت‌ها هم بدون شک افراد این طبقه حضور دارند، اما هدایت، هدایت یک دولت نیست، هدایت یک مجموعه‏ طبقاتى است، که اگر بخواهیم در یک عبارت براى این‌ها اسم معین کنیم، باید بگوییم زرسالارانِ اقتدارطلب. هدفشان هم سیطره بر منابع حیاتى و مالى همه‏ دنیاست.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار وزیر علوم و رؤساى دانشگاه‏‌ها ۸۳٫۱۰٫۱۷

مسئله‏ بُعد فرهنگى هم -که اشاره کردند و خیلى هم مورد توجه بنده است- بسیار مهم است. ما فرهنگ را بستر اصلى زندگى انسان می‌دانیم، نه فقط بستر اصلى درس خواندن و علم آموختن. فرهنگ هر کشور، بستر اصلى حرکت عمومى آن کشور است. حرکت سیاسى و علمی‌اش هم در بستر فرهنگى است. فرهنگ، یعنى خلقیات و ذاتیات یک جامعه و بومى یک ملت، تفکراتش، ایمانش، آرمان‌هایش، این‌ها تشکیل دهنده‏ مبانى فرهنگ یک کشور است. اینهاست که یک ملت را یا شجاع و غیور و جسور و مستقل می‌کند، یا سرافکنده و ذلیل و فرودست و خاک‌‏نشین و فقیر می‌کند. فرهنگ، عنصر خیلى مهمى است. ما نمی ‏توانیم از فرهنگ و رشد فرهنگى و پرورش فرهنگى صرف‌‏نظر کنیم. فرهنگ هم مثل علم است. فرهنگ هم گیاه خودرو نیست. همه‏ آنچه شما از نشانه‏‌ها و مظاهر فرهنگى در جامعه‏ خودتان و در هر نقطه‏‌ای از دنیا می‌بینید، بدون تردید این بذر را دستى افشانده است. البته انسان بعضى از دست‌ها را می‌بیند، اما بعضى از دست‌ها را نمی‌بیند. از داخل خانه، تا درون مدرسه، تا فضاى خیابان، تا رادیو و تلویزیون، تا ماهواره، تا تبلیغات جهانى، تا اینترنت، و از این قبیل چیز‌ها. فرهنگ، هدایت و پرورش دادن می‌خواهد. بنابر این در دانشگاه‏‌ها کار فرهنگى بسیار مهم است.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار علما و روحانیون کرمان‏ ۸۴٫۲٫۱۱

امروز وظایف حوزه‏‌هاى علمیه با گذشته تفاوت‏‌هاى زیادى کرده است. حوزه‏ علمیه فقط براى اقامه‏ جماعت نیست. منبر رفتن به صورت سنتى هم اگر محتواى عالى و پُرمغزى نداشته باشد، کافى نیست. امروز شما ببینید وسایل تبلیغ در دنیا چقدر متنوع شده. این طرف دنیا یک نفر جوان پاى یک دستگاه کوچک می ‏نشیند و افکار، تصورات، تخیلات، پیشنهادهاى فکرى و پیشنهادهاى عملى را از سوى هر کسى -بلکه هر ناکسى- از آن طرفِ دنیا دریافت مى‌کند. امروز اینترنت و ماهواره و وسایل ارتباطىِ بسیار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاى دنیا مى‌رسد. میدان افکار مردم و مؤمنین، عرصه‏ کارزار تفکرات گوناگون است. امروز ما در یک میدان جنگ و کارزار حقیقىِ فکرى قرار داریم. این کارزار فکرى به‏ هیچ‌‏وجه به زیان ما نیست، به سود ماست. اگر وارد این میدان بشویم و آنچه را که نیاز ماست - از مهمات تفکر اسلامى و انبارهاى معارف الهى و اسلامى- بیرون بکشیم و صرف کنیم، قطعاً بُرد با ماست، لیکن مسئله این است که ما باید این کار را بکنیم.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار روحانیان و مبلغان در آستانه‏ ماه محرم‏ ۸۴٫۱۱٫۵

عنصر سوم، هنرمندى در نحوه‏ بیان است. من به منبر خیلى عقیده دارم. امروز اینترنت، ماهواره، تلویزیون و ابزارهاى گوناگون ارتباطىِ فراوان هست، اما هیچ‏کدام از این‌ها منبر نیست. منبر یعنى رو به‏ رو و نفس‏ به‏ نفس حرف زدن. این یک تأثیر مشخص و ممتازى دارد که در هیچ‏ کدام از شیوه‏‌هاى دیگر، این تأثیر وجود ندارد. این را باید نگه داشت، چیز باارزشى است. منتها بایستى آن را هنرمندانه ادا کرد تا بتواند اثر ببخشد.

بیانات در دیدار روحانیون استان سمنان ۸۵٫۸٫۱۷

وظیفه‌ ما چیست؟ اولین وظیفه‌ ما این است که این نقش روحانیت اصیل را جدى بگیریم. من بار‌ها گفته‌ام که با همه‌ این وسایل ارتباط جمعى‌اى که وجود دارد -البته روحانیت باید از همه‌ این وسایل ارتباط جمعى استفاده کند. از اینترنت و تکنولوژی هاى جدید ارتباطاتى باید همه‌ روحانیت براى دین استفاده کند. همچنانى که از رادیو و تلویزیون و بقیه‌ چیز‌ها استفاده مى‌کند- در عین حال، مسجد، جلسه‌ مذهبى، نشستن روبه‌روى مردم، دهان به دهان و نفس به نفس با مردم حرف زدن، یک نقش بى‌بدیل دارد و هیچ چیزى جاى این را نمى‌گیرد و این هم مال شماست. گروههاى سیاسى خودشان را مى‌کُشند که بتوانند یک چنین نقشى را به دست آورند، اما نمى‌شود. شما که معمم و روحانى هستید، یا آن خانم طلبه یا مبلغ، وقتى در مقابل مخاطبان خودش قرار مى‌گیرد و مى‌دانند روحانى است، دلبستگى و دلدادگى و اعتماد به او، از نوع دیگرى است و ربطى به اعتماد به بقیه‌ گویندگان و سخنوران ندارد. ما باید این نقش را قدر بدانیم.

بیانات در دیدار روحانیون استان سمنان ۱۳۸۵,۰۸,۱۷

اولین وظیفه‌ ما این است که این نقش روحانیت اصیل را جدى بگیریم. من بارها گفته‌ام که با همه‌ این وسایل ارتباط جمعى‌اى که وجود دارد - البته روحانیت باید از همه‌ این وسایل ارتباط جمعى استفاده کند؛ از اینترنت و تکنولوژی‌هاى جدید ارتباطاتى باید همه‌ روحانیت براى دین استفاده کند؛ همچنانى که از رادیو و تلویزیون و بقیه‌ چیزها استفاده مى‌کند - در عین حال، مسجد، جلسه‌ مذهبى، نشستن روبه‌روى مردم، دهان به دهان و نفس به نفس با مردم حرف زدن، یک نقش بى‌بدیل دارد و هیچ چیزى جاى این را نمى‌گیرد و این هم مال شماست.

علاقه‌مندى خودتان را از راه تخریب دیگران نشان ندهید ۱۳۸۶,۱۰,۱۲

از طرف علاقه‌مندان به نامزدهاى انتخاباتى گوناگون، بداخلاقی‌هاى انتخاباتى، شایسته‌ى ملت ما نیست؛ تهمت زدن آدم‌هاى مؤمن را، مصونیت‌دار از لحاظ اسلامى و شرعى را؛ در معرض هتک آبرو قرار دادن در شبنامه‌ها، در مطبوعات، در پایگاه‌هاى اینترنتى و غیره، این‌ها اصلاً مصلحت نیست.

بیانات در دیدار روحانیون و طلاب تشیع و تسنن کردستان‏ ۸۸٫۲٫۲۳

هر دوره‏ اى اقتضایى دارد. یک روز ما براى اینکه از هویت قرآنى اسلام دفاع کنیم، کتاب‌ها می‌نوشتیم، استدلال‌ها می‌کردیم، حرف‌ها می‌زدیم، یک عده مستمع و مرید و علاقه‏‌مند هم وجود داشتند، این‌ها را از ما می‌شنفتند، کار ما انجام گرفته بود. طاغوتى هم بر سر کار بود، اجازه‏ بیشتر از این تحرک را نمی‌داد. بعضى ‏مان که زرنگ‏‌تر بودند، تلاشهاى گسترده‏ ترى می‌کردند، بعضى هم به‌‌ همان حداقل اکتفا می‌کردند. اما امروز چه؟

امروز دو خصوصیت وجود دارد که بار من و شما را سنگین می‌کند. یک خصوصیت پیشرفت شیوه‏‌هاى انتقال فکر است. شما ببینید تلویزیون، رادیو، وسایل الکترونیکى، اینترنت و دیگر وسایل ارتباطاتى، امروز در دنیا در خدمت چه اهدافى قرار دارد. امروز استکبار به این اکتفا نمی‌کند که شمشیر نشان بدهد. شمشیر هم نشان می‌دهد، اما در کنار او به ده‏‌ها شیوه‏ دیگر متوسل می‌شود براى اینکه آن فکر غلط، آن راه خطا، آن روش ستمگرانه و طغیانگر را بر ملت‌ها تحمیل کند. امروز طبق اطلاعات قطعى ثابت شده است که مؤسسه‏ عظیم هالیوود و شرکتهاى بزرگ سینمایى با سیاستهاى استکبارى آمریکا همراهى و همکارى مستمر و باب میل دارند...

دیدار با مردم مازندران در سالگرد حماسه ۶ بهمن ۸۸٫۱۱٫۶

حالا اگر آن کسى که در مقابل مردم مى‌ایستد، به این‌ها دل بست، این آن خطاى دوم است که اتفاق مى‌افتد. دل بستن به دشمن؟! وقتى مى‌بینیم که این دشمن وارد میدان شده است، بایستى بفهمیم، بشناسیم، اگر خطایى، اشتباهى کرده باشیم، باید اشتباه را برطرف کنیم. از روز اول، آمریکایى‌ها علیه جمهورى اسلامى توطئه کردند. خوب، این توطئه‌ها زائد است که بگوییم بى‌اثر بود، واضح است که بى‌اثر بود، اگر این توطئه‌ها بى‌اثر نبود که حالا باید اثرى، نشانى از جمهورى اسلامى باقى نباشد، مى‌بینید که جمهورى اسلامى امروز ده‌ها برابر قوى‌تر از روز اول است، پس این توطئه‌ها بى‌اثر بود. امروز هم هى نقشه جدیدى می‌زنند، باز هم توطئه می‌کنند، عبرت هم نمی‌گیرند. من تعجب می‌کنم! به گذشته فکر نمی‌کنند که خوب، این همه توطئه کردیم، این همه علیه جمهورى اسلامى پول خرج کردیم، این همه اینجا آنجا این را دیدیم، آن را دیدیم، در داخل مزدور پرورش دادیم، در بیرون این و آن را علیه جمهورى اسلامى بسیج کردیم، اثرى نکرد.

باز دوباره مى‌نشینند چهل و پنج میلیون دلار بودجه تصویب می‌کنند، براى این که جمهورى اسلامى را شکست بدهند! بودجه تصویب می‌کنند که از طریق اینترنت، انقلاب ایران را از بین ببرند، جمهورى اسلامى را سرنگون کنند! ببینید چقدر این دشمن، دشمن درمانده‌اى است. خوب، شما چند ده چهل و پنج میلیون دلار را تا حالا مصرف کرده‌اید؟ چقدر شما براى شکست دادن جمهورى اسلامى کار دیپلماسى کردید، تحریم اقتصادى کردید، انواع و اقسام توطئه‌ها را کردید، جاسوس فرستادید، جاسوس تربیت کردید، چه فایده‌اى کردید که حالا باز می‌خواهید از این طریق وارد شوید و ملت ایران را به خیال خودتان از انقلاب جدا کنید؟ این را دشمن نمی‌فهمد. این،‌‌ همان سنت الهى است....

دیدار جمعی از مردم مازندران با رهبر انقلاب ۱۳۸۸،۱۱،۰۶

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بی اثر بودن توطئه‌های امریکا در سی سال گذشته را بسیار واضح و آشکار دانستند و تأکید کردند: دلیل بی اثر بودن توطئه ها، این است که امروز جمهوری اسلامی ایران دهها برابر قوی‌تر از روزها و سالهای اولیه شده است و به حرکت خود با شتاب و قدرت بیشتر ادامه می دهد.
ایشان با اظهار تعجب از عبرت نگرفتن دشمنان ملت ایران، از بی اثر بودن توطئه های قبلی و تلاش برای برنامه‌های جدید و در عین حال تکراری افزودند : آمریکایی‌ها می‌گویند 45 میلیون دلار بودجه تصویب کرده‌اند تا از طریق اینترنت جمهوری اسلامی ایران را شکست دهند که این نشان‌دهنده اوج درماندگی دشمن است زیرا آنها تاکنون دهها 45 میلیون دلار صرف مقابله با نظام اسلامی از طریق کار دیپلماسی، تحریم، اعزام جاسوس، استخدام مزدور و روشهای دیگر کرده‌اند ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

بیانات در دیدار دانشجویان۱۳۹۱,۰۵,۱۶

یکى از دوستان گفتند که چهار پنج ماه گذشته، اما شوراى عالى سایبرى کارى انجام نداده. من عرض می‌کنم این قضیه، قضیه‌ چهار پنج ماهه نیست؛ این قضیه، قضیه‌ چند ساله است. این کارى که ما شروع کردیم، توقع خود بنده این است که بعد از چهار پنج سال ان‌شاءاللّه نتائجش را ببینیم. اینکه شما حالا توقع داشته باشید که بعد از پنج شش ماه آدم ببیند که مسائل سایبرى کشور اصلاح شده و شبکه‌ اینترنت ملى به وجود آمده و فلان؛ نه، به این زودى‌ها اینها جواب‌بده نیست؛ بالاخره از همین امکانات موجود باید استفاده کرد.

عزیزان من! اساسى‌ترین قضیه هم امید است. من به شما عرض بکنم؛ از جمله‌ سخت‌ترین کارهایی که علیه من و شما دارد انجام میگیرد، این است که امید را در ماها بمیرانند. سعى کنید امید را زنده نگه دارید. هرچه میتوانید، شعله‌ امید را در دل خودتان و در دل مخاطبانتان زنده نگه دارید. با امید است که می‌شود پیش رفت. امید هم امید بیجا نیست؛ امیدى است که واقعیت‌ها کاملاً ما را به درستى آن نوید می‌دهد.

حرف‌های نادرست موجب غفلت از دشمن می‌شود۱۳۹۱,۱۰,۱۹

اینکه ما این همه عرض میکنیم، توصیه می‌کنیم، تأکید می‌کنیم، هم به مسئولین، هم به مردم، که خودتان را به مسائل فرعى سرگرم نکنید، براى خاطر این است. اینکه به مطبوعات، به رسانه‌ها، به روزنامه‌ها، به پایگاه‌هاى اینترنتى که امروز رواج پیدا کرده است، هى سفارش می‌کنیم که از وارد کردن حرفها و مطالب نادرست - که ذهن مردم را مشغول می‌کند - به فضاى ذهنى مردم پرهیز کنید، به خاطر این است.

 

آمریکا  در فتنه ۸۸ با فیس‌بوک و توییتر می‌خواست نظام را براندازد 1392,08,29

رهبر معظم انقلاب صبح چهارشنبه ۲۹ آبان در اجتماع ۵۰ هزار نفر از فرماندهان بسیج، با اشاره به استمرار دشمنی همه رؤسای جمهور آمریکا از اول انقلاب تاکنون، خاطرنشان کردند: تحریک قومیت‌ها، تدارک کودتا، تحریک صدام و کمک بی پایان به عراق، تحریم و انواع فشارهای دیگر، نشانه دشمنی مداوم آمریکا با ملتی است که سی و پنج سال پیش در منطقه حساس غرب آسیا، حرکتی مستقل را آغاز کرد و با وجود همه دشمنی‌ها، به رشد خود ادامه داد و به الگوی ملت‌های منطقه تبدیل شد.

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای با اشاره به نقش آفرینی رییس جمهور فعلی امریکا در فتنه ۸۸ افزودند: در آن زمان یکی از شبکه‌های اجتماعی که می‌توانست به فتنه‌گران کمک کند احتیاج به تعمیر داشت اما همین دولت امریکا مانع از توقف فعالیت‌های آن شد.

ایشان افزودند: آن‌ها در این خیال خام و احمقانه بودند که شبکه‌های اجتماعی و توییتر و فیس‌بوک می‌توانند نظام اسلامی را بربیاندازند. به همین علت، همه امکانات خود را به خط کردند.

رهبر انقلاب تحریم‌ها را از دیگر روش‌ها و ابزارهای دشمن برای شکست ملت ایران دانستند و تاکید کردند: مشکل آن‌ها این است که این ملت و ایمان و همبستگی او را نشناخته‌اند و از خطاها و شکست‌های گذشته درس نمی‌گیرند.

دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی 18، 09، 92

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه فضای مجازی چنین به یک واقعیت «فعالیت حداقل صدها رسانه صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران» اشاره داشتند.
ایشان برخی بازی‌های رایانه‌ای و اسباب بازی‌های وارداتی را از جمله مصداق‌هایی خواندند که در ترویج رفتار و سبک زندگی غربی در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی تأثیرگذاری می‌کند.
رهبر انقلاب کار و ابتکار را اساس برخورد حکیمانه با مقوله تهاجم فرهنگی دانستند و تأکید کردند: باید با تلاش مبتکرانه به مقابله با این مقوله پرداخت که در این زمینه مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه به وزارت ارشاد توصیه موکد کردند: تولید کتاب، ترجمه کتاب‌های مفید، تولید فیلم‌های سینمایی جذاب با تکیه بر ظرفیت‌های بالای ساخت فیلم، تولید بازی‌های رایانه‌ای مفید، ترویج بازی‌های پر تحرک و تولید اسباب بازی‌های معنادار و جذاب را در دستور کار قرار دهد.
رهبر انقلاب، رصد و شناخت دقیق پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی را قبل از ورود به ایران ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: دیر فهمیدن و دیر جنبیدن مشکل‌آفرین است بنابراین باید به موقع و حکیمانه برخورد کرد.

منبع: پایگاه اینترنتی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: