کد خبر: 3754326
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
گروه فرهنگی ـ طی مراسمی از عبدالخالق گلریز خاتمی، پدر خاتم ایران و همچنین محمدعلی پرواز از هنرمندان پیشكسوت شیراز تجلیل به عمل آمد.

به گزارش ایكنا از فارس، آیین نكوداشت دو هنرمند پیشكسوت شیرازی امروز، 17 مهرماه برگزار شد كه در آن از محمدعلی پرواز، نقاش پرتره و عبدالخالق گلریز خاتمی، پدر خاتم ایران تقدیر به عمل آمد.
محمد کرم‌اللهی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس در این مراسم با اشاره به پیشینه فرهنگی فارس گفت: فارسی‌ها را به نجابت و مهربانیشان می‌شناسند. کسی نجابت دارد و مهربان است که معرفت دارد و کسی معرفت دارد که بال اندیشه گشوده است اندیشه‌آفرینان جمله مهربانند.

فرش فارس با عرش آسمان نسبتی قدیمی و نزدیک دارد
وی اظهار كرد: فرش فارس با عرش آسمان نسبتی قدیمی و نزدیک دارد و دست‌هایی از غیب همیشه حکایت حقیقی مفهوم عشق و دلدادگی را بر سبد جان دلباختگان این سرزمین ارزانی داشته است.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: بر بلندا و چکاد قله‌های رفیع هنر و تاریخ و تمدن این سرزمین هماره سرفرازان فارس تکیه زده‌اند و بسان درفشی ماندگار از عشق و محبت، اندیشه، صلح و آزادی را برای جمله بشریت به ارمغان آورده‌اند.
وی افزود: ترجمان این حقیقت گاه از لفظ ها و واژه‌های مصلح‌الدین سعدی شیرازی تراوش می‌کند و دیگرگاه بر پهنه کتاب جاوید عشق، ساحر الفاظ و معانی لسان الغیب حافظ شیرازی جاری و ساری می‌شود.
کرم‌اللهی با بیان اینكه هنر ترسیم‌کننده بی‌بدیل عشق، زیبایی و حقیقت است و ما را به هم آوایی‌، همراهی و همنوازی فرا می‌خواند، گفت: در این گستره پاک عاشقی، هستند عاشقان بی مثالی که هنرآموز و هنر آفرینند و هنرمندی خویش را در نقش زدن بر لوح دل و زیباآفرینی بر پهنه مادی دنیا برای رسیدن به پهنه اهورایی جان می‌پسندند.
وی گفت: فارس در مسیر شدن، ارمغانی بی‌بدیل برای جهان بشریت بوده و هست گاه تبدیل به نوا و آوا شده و از شنگی گلوی خوش نشین سروستانی‌ها بیت بیت ترانه‌های ماندگار را بر دستگاه‌های موسیقایی این سرزمین جاری ساخته است و گاه دیگر بر سرپنجه عشق‌آفرین صورتگران مهر و محبت چون استاد صورتگر شیرازی نقش در نقش بر لوح جان چهره‌های ماهگون آفریده است.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: گاه دیگر فارس چشمه جوشنده بوده است و بر رود جاری و شکوهمند هنر و ادب این دیار فرصت‌ها، قاآنی‌ها، مردانی‌ها، دیرین‌ها، فیروزی‌ها و خیل عظیمی از چراغ‌داران شهیر شهر راز آفریده است.

فارس مهرآیین؛ مأمن هنرآفرینان بلندبالایی که جهان را به تحسین واداشته‌اند
وی افزود: فارس مهرآیین و هنر آفرین، مامن هنرآفرینان بلندبالایی است که جهان را به تحسین واداشته‌اند. کران تا کران این سرزمین خلق زیبایی است و زیباآفرینان به حقیقت و مهربانی قلم زده و اندیشه کرده و بال گشوده و پرواز را آغازیده‌اند.
کرم‌اللهی با اشاره به شان هنری پیشکسوتان گفت: محمدعلی پرواز مهربانی است که پس از تحصیل در شیراز بار سفر و کوچ می‌بندد و در اروپا در مدارس و دانشگاه‌های معتبر تلمذ می‌کند اما جلد بام بلند و کله افکن شیراز است!
وی افزود: او را نقاش بنامیم جا دارد خوشنویس، پژوهشگر و یا مرمت کار بنامیم جا دارد. کوشیده است کوشیده است که در عرقریزان روح بسوزد و بسازد و بیآفریند و امروز من و تو به سایه سار هنر بشکوه و بالنده‌اش به خود میبالیم و بخشی از عزت هنری خود را به او مدیونیم.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: ما به پرواز و پروازهایی که با رنجه و تلاش در پی خوش‌آفرینی و عشق‌آفرینی‌اند تا در گسترش و تحکیم روابط انسان‌ها با یگدیگر درخت دشمنی بر کنند و نهال دوستی بنشانند به حقیقت وام دار و مدیونیم.
وی ادامه داد: آنان تلاش کرده‌اند مهربانی را با هم ببافیم و ..... با عشق زندگی کنیم و زیر سایه ایران سربلند که حیات شکوه آفرینش به عشق، هنر و اندیشه بر زمین و زمان تا به امروز جاودانه مانده است.
کرم‌اللهی ادامه داد: این هنرمندان را با چه تجلیل کنیم با پول یا الواح یا تندیس، او به کدام از اینها نیازمند است وقتی خود سرمایه و تندیس و لوح افتخار است. ما کارگزاران فرهنگی با نام بردن از این نام‌آوران هنر و زیبایی در واقع خوشه چین عزت و آبروییم.
وی افزود: پروازها موتور موتور محرکه فرهنگ این سرزمینند ما خودمان را آویزان می‌کنیم تا یک دو قدم جلو برویم. پس منت نداریم که هنوز اینان رنج کسانی چون ما را میبرند تا ما در میان مردمان شهر دلبری کنیم بر آنان بنازیم.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: قلندر دیگری که در این مجلس به نامش مهر محبت می‌زنیم استادی است که کرانه‌های شکیلای آسمان و زمین را در نقطه‌ها و فرم‌های هندسی خاتم می‌کارد تا مهر و نشان زیبایی و شورآفرینی را در دل هر انسان زیبابین بنشاند و چرخه جمال هستی را دست هنر آفرین خویش بیآراید و نگاه زرشناس جهان را متوجه خود سازد.

عبد خالق و خالق زیباترین‌ها
وی گفت: این فرد کسی است که گل می‌آویزد و می‌ریزد و می‌نشاند اگرچه عبد خالق است اما خود خالق زیباترین‌هاست. چه بامسما و شیرین است این نام.
عبدالخالق گلریز خاتمی، هنرمند پیشکسوت شیرازی و پدر خاتم ایران گفت: کسی که وارد کار هنری می‌شود اولین قدم را که بر می‌دارد انگار پا به دریا پا می‌گذارد آنقدر فرو می‌رود که آب از سرش می‌گذرد و هرچه دست و پا بزند از آن بیرون نمی‌آید کار هنری یعنی این.
وی افزود: هنرمند هرچه قدر شبانه‌روز تلاش کند باز هم هوس می‌کند طرح دیگری بزند نقش دیگری بکشد و کار تازه‌ای انجام دهد این حس تمام شدنی نیست.
گلریز خاتمی ادامه داد: مثل دریا که تمام شدنی نیست کار هنری هم تمام شدنی نیست هرچه درست کنی فردا که از خواب برخاستی باز دلت می‌خواهد کار تازه‌ای انجام دهی و مدل تازه‌ای پیاده کنی.
وی در پایان اظهار كرد: کار هنری باید عاشق باشی و تا عاشق نباشی نمی‌توانی وارد هنر شوی اما عاشق که باشی اختیار از کفت بیرون می‌رود همه حواست دنبال کار می‌رود تا به نحو احسن بتوانی کاری انجام دهی.
یادآور می‌شود، پایان این مراسم که به همت حوزه هنری فارس و همراهی میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس برگزار شد، هنرمندان و پیشکسوتان حاضر با افتتاح نمایشگاه پرتره‌های محمدعلی پرواز قاب یادبود این مراسم را امضا کردند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: