iqna

لزوم خوانایی در کنار توجه به عناصر کتابت قرآن

گروه ادب: استاد علوم قرآنی مرکز طبع و نشر قرآن بر لزوم خوانایی آیات قرآن در کنار توجه به عناصر کتابت قرآن تاکید کرد.

خوانایی؛ ویژگی قرآن جدید مرکز طبع و نشر

گروه ادب: عضو انجمن اسلامی دانشگاه کمبریج، خوانایی و انتقال اطلاعات قرآن جدید مرکز طبع و نشر که به خط استاد محمدعلی قربانی کتابت شده است را از ویژگی‌های بارز این مصحف برشمرد.

قرابت حوزه و هنر؛ حاصل تلاش وافر «نجابتی»

گروه هنر: معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: شهر مقدس قم یک جغرافیا نیست بلکه یک جریان تفکری در جهان شیعه است و مسعود نجابتی توانست با حضور مؤثر خود در این شهر زمینه آشنایی و قرابت حوزه‌های علمیه با عالم هنر را فراهم نماید.

سبک و سیاق هنری «مسعود نجابتی» برگرفته از عقاید مذهبی اوست

گروه هنر: رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران در مراسم تجلیل از مسعود نجابتی؛ هنرمند متعهد انقلابی گفت: هنرمند اگر در راه تعالی و ترفیع هنر قدسی قدم بگذارد، مورد تأییدات و امدادهای الهی قرار گرفته و خود به جایگاه رفیع و مرتبه عالی خواهد رسید که مسعود نجابتی؛ هنرمندی از این طیف است.

مجید غلامی جلیسه دبیر هفته کتاب شد

گروه ادب: مجید غلامی جلیسه با حکم محمد سلگی به عنوان «دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران» منصوب شد.

رخداد انقلاب‌های بزرگ در سایه صنعت چاپ/وزارت ارشاد نمی‌تواند به تنهایی حوزه صنعت چاپ را تکفل کند

گروه ادب: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وزارت ارشاد نمی‌تواند به تنهایی حوزه صنعت چاپ را تکفل کند، گفت: انقلاب‌های بزرگ جهان در سایه صنعت چاپ رخ داد؛ از این رو باید آن را شروع انقلاب‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بدانیم.

انتشار فراخوان نخستین جشنواره فیلم کوتاه دفاع مقدس و آغاز به کار نشر هنر دفاع

گروه هنر: رئیس سازمان هنری و امور سینمایی با تشریح برنامه‌های این سازمان به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس از انتشار فراخوان نخستین جشنواره فیلم کوتاه دفاع مقدس«رسام» و آغاز به کار نشر هنر دفاع در این هفته خبر داد.

اعلام اسامی مادحینی که دهه اول محرم در رسانه ملی برنامه دارند

گروه هنر: شبکه‌های مختلف رسانه ملی در دهه اول محرم برنامه‌های مداحی و مرثیه‌خوانی با حضور مادحینی که اسامی آنها منتشر شده است، روی آنتن می‌فرستند.

هالیوود چگونه اندیشه‌های اصیل را چون موریانه می‌جود

گروه ادب: کتاب «هالیوود؛ قالب ریز و شکل‌دهنده افکار و اندیشه‌ها» نوشته سیدهاشم میرلوحی به بررسی تأثیرگذاری هالیوود بر اندیشه‌ها، اعتقادات و باورهای مذهبی پرداخته است.

آشنایی کودک و نوجوان با الگوهای فداکاری و ایثار در نمایشنامه «بدون شرح»

گروه هنر: روایت نمایشنامه «بدون شرح» قشر کودک و نوجوان را با برخی چهره‌های موجود در کتب درسی همچون ریزعلی خواجوی(دهقان فداکار) که مظهر و الگوی فداکاری و ایثار هستند آشنا کرده و این پرسش را ایجاد می کند که چرا باید آنها از محتوای کتب درسی حذف شوند.

«منبع موثق»؛ طنز مطبوعاتی سیما که رفتار اسلامی را متذکر می‌شود

گروه هنر: برنامه شبانه «منبع موثق» که با اجرای رضا رفیع هر شب از شبکه چهار سیما پخش می‌شود با انتخاب برخی تیترهای مهم خبر روزنامه‌ها، زبانی مطایبه‌آمیز را برای گوشزد برخی از اصول اخلاقی و معیارهای رفتار اسلامی برگزیده است.

جای خالی سینما در ویژه یرنامه‌های بزرگداشت هفته دفاع مقدس

گروه هنر: ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس می‌توانست در یک اقدام ابتکاری و در قالب تعامل با سازمان سینمایی برخی از سالن‌های سینما را اختصاص به اکران آثار فاخر دفاع مقدسی دهد تا در زمانی که به دلیل تقارن این هفته با دهه اول محرم استقبال از سینماها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند، شاهد رونق نسبی سالن‌های سینما باشیم.

رونمایی از پوستر سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی»

گروه هنر: پوستر سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» که طراح آن حامد مغروری است، رونمائی شد.

لاله‌های آسمانی مهمان هویر دماوند می‌شوند

گروه جهاد و حماسه: سومین یادواره شهدای هویر دماوند با عنوان «لاله‌های آسمانی» همزمان با آغاز ماه محرم برگزار می‌شود.

مجلد پانزدهم «دایرةالمعارف قرآن» به پایان رسید

گروه ادب: مدیر گروه دایرةالمعارف‌های قرآن مرکز فرهنگ و معارف قرآن از اتمام نگارش و تدوین پانزدهمین مجلد «دایرةالمعارف قرآن» خبر داد.
یادداشت
گفتگو
گزارش