iqna

مقالات علمی از رهگذر 4 دوره ارزیابی گذشتند

گروه دانشگاه: دبیر همایش پژوهش‎های قرآنی از وصول 421 مقاله و 4 دور ارزیابی این مقالات در دبیرخانه علمی همایش خبر داد.

پذیرش سمتی که در توان فرد نیست غصب است

گروه حوزه‌های علمیه: استاد حوزه علمیه گفت: اگر کسی می‌داند نمی‌تواند مسئولیتی را بپذیرد ولی باز هم آن را قبول می‌کند این جایگاه را غصب کرده است.

پنل عربی همایش بین‌المللی پژوهش‎های قرآنی در سیطره عراقی‎ها

گروه دانشگاه: پنل عربی همایش بین‎المللی پژوهش‎های قرآنی در حالی برگزار شد که تمامی برگزیدگان این همایش که در این بخش به ارایه مقاله پرداختند از کشور عراق بودند.

سخن‌پردازی در مورد بعثت ناگهانی پیامبر(ص) با حقایق تاریخی هماهنگ نیست

گروه حوزه‌های علمیه: رئیس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آن چه در برخی روایات نادرست مبنی بر بعثت ناگهانی پیامبر(ص) مطرح می‌شود با حقایق تاریخی هماهنگی ندارد.

نتایج دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی اعلام شد

گروه اندیشه: مقالات برگزیده دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی توسط کمیته علمی این همایش اعلام شد.

دورهمی پژوهشگران دانشگاه علوم و معارف در پنل فارسی همایش پژوهش‌های قرآنی

گروه دانشگاه: دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی صبح امروز در حالی آغاز به کار کرد که نیمی از مقالات ارائه شده در بخش فارسی و همه داوران پنل نخست از دانشگاه علوم و معارف قرآن بودند.

گفتمان اسد‌آبادی و تاثیر آن بر گونه‌های مطالعات قرآنی معاصر

گروه اندیشه: سید‌جمال‌الدین اسد‌آبادی با تاسیس گفتمان عصری‌سازی فهم قرآن و بازگشت به قرآن بر گونه‌های متعدد مطالعات قرآنی تاثیر گذاشته است.

دریافت مجوز دوره مطالعات اسلامی به زبان‌های خارجی/ آغاز فراخوان تربیت مبلغ

گروه حوزه‌های علمیه: رئیس جامعة المرتضی(ع) از آغاز فراخوان دوره تربیت مبلغ قرآن و دریافت مجوز برگزاری دوره مطالعات اسلامی به زبان‌های خارجی خبر داد.

تردیدی در ایمان حضرت ابوطالب(ع) به پیامبر(ص) وجود ندارد

گروه حوزه‌های علمیه: آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه منکران ایمان حضرت ابوطالب(ع) به پیامبر(ص) تفکر اموی دارند گفت: امویان برای خالی کردن بغض خود به امام علی(ع) هر فردی را که به ایشان نزدیک بوده است مورد تهاجم قرار داده‌اند.

نبود ساختار ضابطه‌مند؛ نقطه ضعف بخشی از آثار تولیدی حوزه

گروه حوزه‌های علمیه: کرسی ترویجی ارهاص و معجزه؛ تطور مفهومی و تبیین رویکردهای سده اخیر با هدف نقد کتابی با این عنوان، امروز سوم اردیبهشت ماه در جامعة الزهراء(س) برگزار و در آن عنوان شد: ساختار ضابطه‌مند و ورود و خروج به مباحث در تدوین فصول وجود ندارد و این یکی از اشکالات بسیاری از آثار در حوزه است.

امام کاظم (ع)؛ احیاگر اسلام انقلابی در دوران اقتدار حکومت بنی‌عباس

گروه اندیشه: 25 ماه رجب مصادف است با سالروز شهادت مظلومانه امام موسی کاظم (ع). از دیدگاه مقام معظم رهبری، تاکنون به نحو شایسته به موضوع حیات سیاسی و مبارزاتی امام کاظم(ع) پرداخته نشده است و نقش برجسته ایشان در احیای تعالیم دینی و قرآنی همچنان مغفول مانده.

اختصاص دومین شماره پژوهشنامه قرآن و حدیث به آراء آیت‌الله معرفت

گروه حوزه‌های علمیه: دومین شماره پژوهشنامه قرآن و حدیث که به همت موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمیه کرمان منتشر می‌شود به آراء آیت‌الله معرفت اختصاص یافته است.

کرسی ترویجی «تحلیل معناشناختی پیشرفت اسلامی» برگزار می‌شود

گروه دانشگاه: کرسی ترویجی «تحلیل معناشناختی پیشرفت اسلامی» در پژوهشگاه فقه نظام برگزار می‌شود.

فقه اسلام به شدت در پی تحقق «تقلیل‌‌گرایی در جنگ» است

گروه حوزه‌های علمیه: عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که می‌توان روح الشریعه را به مثابه یک عنصر روشی نیرومند در اجتهاد به کارگرفت، گفت: بهره‌گیری از روح الشریعه در بسیاری از زمینه‌ها و حوزه‌های نوپیدای حیات بشری از جمله حقوق بشردوستانه، دارای اهمیت و کاربرد ویژه است.

کرسی ترویجی «نقد رویا انگاری وحی» برگزار می‌شود

گروه دانشگاه: کرسی ترویجی «نقد رویا انگاری وحی» در موسسه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
یادداشت
گفتگو
گزارش