چرایی مظلومیت حضرت زهرا(س)

چرایی مظلومیت حضرت زهرا(س)

گروه معارف- اسلام در نگرش خود به زن، با آفرینش ریحانه نبی و انسیه حوراء، نشان داد که دین جامعی است که زن تحقیر شده در جاهلیت دیروز و غرب زده امروز را نه تنها باور ندارد، بلکه تقبیح می‌کند و الگوی ایده آل زن مسلمان را فاطمه زهرا(س) می‌داند تا بهانه برای هیچ زن مسلمانی باقی نماند که ما اسوه و الگویی نداشتیم تا با تمسّک به او بتوانیم انحراف و باطل را تشخیص دهیم و یا به خود اجازه دهیم که وارد عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شویم.
مصیبت‌های فاطمه‌ زهرا(س) به خاطر دفاع از حریم ولایت بود

مصیبت‌های فاطمه‌ زهرا(س) به خاطر دفاع از حریم ولایت بود

گروه معارف- یک کارشناس مسائل مذهبی، با تاکید بر این‌که بعد از رحلت پیامبر(ص)، مصیبت‌هایی که بر سر فاطمه‌ زهرا(س) آمده، به خاطر دفاع از حریم ولایت و امامت بوده است، بیان کرد: فاطمه‌ زهرا(س) در دفاع از حریم ولایت نقش بسزایی دارد و ایام فاطمیه نیز به خاطر این است که مسئله‌ ولایت و امامت در شهادت حضرت(س) تبیین شده و حقانیت اهل‌بیت(ع) و امیرالمومنین(ع) و همچنین مظلومیت حضرت زهرا(س) برای عالم معلوم شود.
چرایی شرم و حیا در قرآن

چرایی شرم و حیا در قرآن

گروه معارف: در آموزه‌های دينی مقوله‌های سه گانه شرم و حيا، عقل و دين از يكديگر تفكيک ناپذيرند. بدين معنا كه هركجا حيا باشد عقل و دين و هركجا عقل باشد، حيا و دين و بالاخره هر كجا دين باشد عقل و حيا نيز در كنار آن خواهند بود. به تعبير ديگر اين سه مقوله ارزشی لازم و ملزوم يكديگرند و در سيره نظری و عملی مومن هيچگاه از يكديگر جدا نمی شوند.
فرزندان حضرت زهرا(س) برای مسلمانان اسوه و الگو شدند

فرزندان حضرت زهرا(س) برای مسلمانان اسوه و الگو شدند

گروه معارف: عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، اظهار کرد: حضرت زهرا(س) فرزندانی را تربیت نمود که هر کدام با ایفای نقش بی نظیر خود، درس عزت و سربلندی، عشق و وفاداری، تقوا و عبودیت، صبر و شکیبایی، شجاعت و کرامت، جهاد و مبارزه، مهر و عاطفه، ایثار و گذشت، جان فشانی در راه خدا و اسلام، صلح و مدارا و... را از خود به یادگار گذاشتند و برای مسلمانان اسوه و الگو شدند.
ضرورت حفظ ثمرات انقلاب اسلامی

ضرورت حفظ ثمرات انقلاب اسلامی

گروه اجتماعی: بر تارک این انقلاب، نام امام خمینی(ره) می‎درخشد که در اعلامیه‎ها و سخنرانی‌های خود در اوایل نهضت، مباحثی را مورد تأکید قرار می‎داد که مورد غفلت مسلمانان واقع شده بود.
اندیشه ولایت قفیه مادر انفلاب اسلامی است

اندیشه ولایت قفیه مادر انفلاب اسلامی است

گروه معارف: مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: اندیشه ولایت قفیه مادر انفلاب اسلامی است و به نوعی تجلی خاکمیت خداوند در روی زمین است.
واکاوی آرمان‌های انقلاب اسلامی

واکاوی آرمان‌های انقلاب اسلامی

گروه معارف: انقلاب اسلامى ایران با هدف مبارزه با طاغوت و حکومت ستم شاهی پهلوی و اجراى احکام و ارزش‌‏هاى الهى، دفاع از حقوق مظلومان، رعایت عدالت اجتماعى، نفى تبعیض و... شکل گرفت و به پیروزى رسید و از میان اهداف مذکور، مهم ترین و اصلی ترین هدف از دیدگاه حضرت امام (ره) اجرای قوانین اسلامی و حاکمیت ارزش‏‌های الهی است.
نگرش قرآن به ریشه‌های اختلافات اجتماعی

نگرش قرآن به ریشه‌های اختلافات اجتماعی

گروه معارف: اختلاف و ستیز انسان‌ها با یکدیگر باعث شده تا تمامی مکاتب و ادیان به فکر طرح برنامه‌ها و پیشنهاداتی برای پیش‌گیری از اختلافات در اجتماع ارائه کنند، زیرا پیشگیری از اختلافات و ایجاد همبستگی میان انسان‌ها مسئله‌ای است حیاتی و بسیار مهم که جامع‌ترین و کامل‌ترین پشتوانه‌های دینی قرآن روایات به‌ وضوح آن را تایید می‌کند.
وجود حضرت زهرا(س) بهانه خلقت است

وجود حضرت زهرا(س) بهانه خلقت است

گروه معارف: امام جمعه هریس، اظهار کرد: وجود حضرت زهرا(س) بهانه خلقت و عامل به وجود آمدن خلقت است.
چرایی آفرینش انسان

چرایی آفرینش انسان

گروه معارف: خداوند وجودى بی‌نهایت است و همه کمال‌ها را داراست و آفریدن (ایجاد کردن) فیض است و خداوند فیاض است. کمال فیاضیت او اقتضا می‌کند که هر چه را لایق آفریده شدن است بیافریند.
1